Taras – jaka nawierzchnia na taras: inspiracje i praktyczne porady

Przy wyborze nawierzchni na taras warto wziąć pod uwagę dopasowanie jej do stylu domu oraz do wystroju ogrodu. Jednym z doskonałych materiałów są płyty tarasowe, z których możemy komponować ciekawe nawierzchnie tarasowe.

Taras to miejsce letniego wypoczynku, a zarazem ważny fragment ogrodu. Na tarasie spędzamy wiele ciepłych dni. Warto więc tak zaaranżować taras, by stał się ulubionym letnim salonem zarówno dla domowników, jak i gości. W urządzaniu tarasu ważnym punktem jest wybór nawierzchni. W sprzedaży mamy do wyboru mnóstwo produktów dedykowanych nawierzchniom tarasowym stworzonych z różnorodnych materiałów, które pozwalają na wybudowanie wymarzonego tarasu. Komponując nawierzchnię naszego tarasu pamiętajmy o dopasowaniu jej do stylu architektonicznego domu oraz do projektu ogrodu.

Wśród dostępnych na rynku materiałów na nawierzchnie tarasowe na uwagę zasługują płyty tarasowe firmy Jadar. W oferowanych przez tego producenta kolekcjach płyt tarasowych znajdziemy produkty o unikatowych kształtach i niepowtarzalnych barwach, z których stworzyć możemy unikatowe ogrodowe wnętrze.

malaga pro.5 f

Kolekcje płyt tarasowych

  • Kolekcja płyt tarasowych Malaga PRO. Zaletą płyt tarasowych z kolekcji Malaga PRO jest ciekawa kolorystyka, dzięki której taras oraz jego otoczenie nabierze wyjątkowego wyglądu. Płytki Malaga łączą elegancję i prostotę, pozwalając na rozwijanie indywidualnych upodobań estetycznych. Płyty Malaga PRO z pewnością mogą sprostać najbardziej wymagającym potrzebom klientów.
  • Kolekcja płyt tarasowych Malaga MELANŻ. Kolekcja Malaga MELANŻ składa się z płyt w trzech kolorach, które łatwo dopasować do każdego wnętrza tarasowego. Wykorzystanie ich do ułożenia na tarasie sprawi, że nawierzchnia doskonale będzie współgrać z aranżacją tarasu stając się harmonijnym przejściem z domu do ogrodu. Ich indywidualna powierzchnia będzie dodatkowym atutem przy tworzeniu ciekawych układów.
  • Kolekcja płyt tarasowych Cordoba PRO. Płyty tarasowe z kolekcji Cordoba PRO zostały uszlachetnione poprzez śrutowanie powierzchni warstwy wierzchniej. W ten sposób otrzymano niepowtarzalną strukturę ukazującą szlachetne kruszywo. Płyty śrutowane łączą w sobie walory estetyczne naturalnego kamienia oraz funkcjonalność i wytrzymałość kostki brukowej.
  • Kolekcja płyt tarasowych Cordoba MELANŻ. Cechą charakterystyczną płyt tarasowych z kolekcji Cordoba MELANŻ jest ich duży format. To idealna propozycja nie tylko na duże tarasy.
  • Kolekcja płyt tarasowych Megan PRO. Płytki z kolekcji Megan PRO znakomicie nadają się na tarasowe nawierzchnie. Struktura powierzchni płyty imituje kamień naturalny. Płyty doskonale komponują się z białym kruszywem naturalnym, wykorzystywanym do ściółkowania roślin. Ich prostokątny kształt pozwala na tworzenie geometrycznych aranżacji ogrodowych o nowoczesnym charakterze.
  • Płyty tarasowe Megan Colorblend – nowość na rynku!. Nowym produktem firmy Jadar jest kostka z kolekcji Colorblend. Zastosowano w niej innowacyjną technologię nakładania barwników, w efekcie czego otrzymano przenikanie się tonacji kolorystycznych o liniowym układzie. Stwarza ona możliwość harmonijnego połączenia delikatnej roślinności z luksusową architekturą. Komponuje się z nowoczesną, surową geometrią budynków oraz świetnie wpisuje w przestrzeń klasyczną. Dostępna jest w wyjątkowych i niespotykanych dotąd odcieniach: zimy, kasztana i zorzy polarnej.

malaga pro.4 f

Tarasy modułowe – łatwe do budowania. Zrób to sam!

System modułowy to doskonały sposób na budowę wymarzonego tarasu zaledwie w kilka dni. Taras modułowy ma wiele zalet, m.in. nie wymaga wylewki betonowej ani szczelin dylatacyjnych i doskonale sprawdza się na terenach o grząskim podłożu.
Można go wykonać przy pomocy projektanta lub samodzielnie. Oto kilka eksperckich wskazówek dotyczących montażu tarasu „na sucho” z betonowych elementów L-ka.
W przypadku tarasów układanych „na sucho” nie jest konieczna dylatacja, czyli szczelina utworzona specjalnie do regulowania obciążeń w powierzchni, ponieważ taras jest konstrukcją „elastyczną”. Obciążenie tarasu zmniejsza się przez zastosowanie podsypki cementowo-piaskowej. Na wykończenie można zastosować palisady, obrzeża lub cegły, dzięki czemu ciężar tarasu rozłożony zostaje na poszczególne elementy konstrukcyjne, a nie na unieruchomioną bryłę domu.

  1. W pierwszej kolejności wytyczamy teren tarasu zgodnie z projektem i na wcześniej przygotowanym podłożu.
  2. Następnie ustawiamy L-ki na sucho, stosując na wewnętrznych ścianach membranę lub łącząc je klejem do betonu – bez membrany.
  3. Wyznaczoną za pomocą betonowych modułów przestrzeń do połowy wysokości konstrukcji wypełniamy kruszywem o dużej frakcji, na którą wysypujemy podsypkę piaskowo-cementową. To ona stanowi końcowe podłoże do płyt tarasowych.
  4. Po wykonaniu tej czynności pozostaje nam tylko ułożenie podłogi z płyt tarasowych lub kostki brukowej.
  5. Pamiętajmy, że na wykończenie tarasu modułowego możemy zastosować elementy dekoracyjne, np. w postaci gotowych donic i palisad.

Taras układany w ten sposób ma jeszcze kilka praktycznych zalet. Ważna jest przepuszczalność powierzchni, dzięki której wody opadowe mogą swobodnie przenikać do gruntu, a nie tylko tak, jak sugerują wyprofilowane spadki oraz możliwości regulacji jego wysokości. W każdej chwili i z dużą łatwością można rozmontować taras i np. powiększyć lub zmniejszyć bez konieczności wylewania betonowej podbudowy. Niezaprzeczalnym walorem tarasu modułowego budowanego „na sucho” jest czas wykonania. Zaaranżowanie tarasu „na mokro” może potrwać nawet do miesiąca, natomiast metodą „na sucho” wykonamy go w ciągu 1–2 dnia i o wiele mniejszym kosztem.

jadar plyty tarasowe 1052026

Źródło: https://www.wymarzonyogrod.pl/ogrodzenia-nawierzchnie/nawierzchnie-w-ogrodzie/taras-jaka-nawierzchnia-na-taras-inspiracje-i-praktyczne-porady,37_3613.html,37_3613.html

Dla mediów

ikona nasze oddzialyikona logo jadikona logo gard
ikona jadar sunikona jadar home

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun