Jakie ogrodzenie wybrać? Praktyczne porady

W gąszczu budowalnych decyzji, pomiędzy wyborem elewacji, dachówki, stolarki i stylu budynku, przewija się kwestia ogrodzenia. Choć często pomijana i podejmowana na szarym końcu jest istotna, bo betonowe czy metalowe przęsła stanowią wizytówkę posesji, zapraszają do środka, podkreślając architekturę ogrodu, czy wręcz odwrotnie – odgradzają od ciekawskich spojrzeń z ulicy. Dziś podpowiemy jakie ogrodzenie wybrać, aby razem z domem i ogrodem wykreować efektowną całość.

Kiedyś posesje odgrodzone były zwyczajną siatką lub drewnianym płotkiem, dziś możemy dostrzec duży postęp w tej dziedzinie. Domy oddzielają fikuśne metalowe przęsła z wymyślnymi dekoracjami czy stylowe gabiony wypełnione naturalnymi kamieniami. Jedni decydują się wyłącznie na roślinne żywopłoty, a u innych granice działki wytyczają ciężkie mury. Każda opcja jest dobra, ale tylko wtedy, gdy jest ściśle dopasowana do stylistyki otoczenia. Jakimi kryteriami się kierować podczas wyboru ogrodzenia? Przeczytajcie, do czego będą pasować surowe betonowe płyty, a do czego łupana cegła i oryginalne pręty. Wykorzystamy kilka propozycji marki Jadar – producenta ogrodzeń – aby jeszcze lepiej zobrazować, jakimi regułami rządzi się świat ogrodzeń.

jadar cegla antyk.12 f

Ogrodzenie, a styl budynku i otoczenie. O czym pamiętać?

Główna zasada mówi o tym, że musi być solidnie i na lata, bo nikt nie chce stanąć ponownie przed dylematem wyboru ogrodzenia lub ciągle naprawiać uszkodzeń, których winowajcą jest upływający czas. Produkty muszą być odporne na działanie czynników mechanicznych, zmienną temperaturę i zabrudzenia. W ofercie Jadar taką funkcję pełni system Water Protect – chroniący przez mrozem, zbytnim nasłonecznieniem czy występowaniem wykwitów wapiennych, wrastaniem alg i mchów. Poza kwestiami użytkowymi, ważne będą walory estetyczne – jeśli chcemy całkowicie odciąć się od hałasów z ulicy czy sąsiadów, sięgnijmy po pełne ogrodzenie, gdy jednak lubimy czasem zerknąć na otaczający świat, lepiej skorzystać z ażurowych modeli. Pamiętajmy także, że ogrodzenie bywa tłem dla roślin w ogrodzie i powinno łączyć się z architekturą budynku czy kolorem elewacji. Do nowoczesnych obiektów zaleca się proste, minimalistyczne warianty, a przy klasycznych budowlach raczej standardowe wersje z prętami i ozdobnym murkiem.

jadar pustak ogrodzeniowy gladki.3 f

Jakie ogrodzenie wybrać do domu w stylu nowoczesnym?

Współczesne budownictwo cechuje surowość i ograniczona forma. Budynki na planie kwadratu czy prostokąta pozbawione są wymyślnych elementów, rządzi w nich konstrukcyjny minimalizm, który także występuje w ogrodzie w postaci stylowych chodników i odpowiednio dobranej roślinności. Ogrodzenie musi bezpośrednio łączyć się z charakterem otoczenia, dlatego często nowoczesne domy odgrodzone są betonowymi płytami czy gładkimi pustakami ogrodzeniowymi, które znajdziemy w ofercie marki Jadar. Takie elementy znakomicie spiszą się też jako element dekoracji w ogrodzie – wytyczający ścieżki i alejki, czy okalający bujne zieleńce. Trzy wersje kolorystyczne pozwolą dobrać odpowiedni odcień do elewacji domu lub dzięki łączeniu dwóch wariantów umożliwią stworzenie ciekawych kompozycji. Właściciele współczesnych obiektów decydują się także na ogrodzenia gabionowe, które można wypełnić stylowymi kamyczkami, efektownym szkłem lub chociażby drewnianymi pniami – choć w przypadku nowoczesnych obiektów, radzimy wykorzystać surowość kamiennych i betonowych elementów.

jadar pustak ogrodzeniowy gladki.1 f

Co będzie pasować do klasycznych budynków?

Klasyczna architektura kocha klasyczne rozwiązania, czyli doskonale znane wszystkim ogrodzenia zbudowane z metalowych prętów oraz cegieł. W tym przypadku istotne jest, aby baza – np. cegła łupana czy pustak – były kolorystycznie spójne z elewacją budynku. Systemy cokołowe Jadar są wykorzystywane także do zabudowy małej architektury w ogrodzie – jako stylizacyjny element spajający zieleńce z ogrodzeniem. Słupki łączące kolejne przęsła mogą być złożone z wariantów w różnych odcieniach, a metalowe elementy jak pręty, rury czy kształtowniki może ozdabiać piękny wzór przyciągający wzrok umieszczony w centralnym punkcie lub na bramie wjazdowej. Właściciele klasycznych domów decydują się na wkomponowanie w te miejsca stylizowanych motywów, jak np. inicjałów. Często przęsła wykonywane są także z drewnianych sztachet utrzymanych w kolorze stolarki okiennej, co daje ciekawy efekt jednak wiąże się z koniecznością impregnacji i zmniejszoną trwałością.

jadar pustak lupany slupkowy f

Jak ogrodzić dom w stylu rustykalnym?

Trzecią kategorią domów o których warto wspomnieć są rustykalne obiekty. Ich klimat wpływa na to, że nie pasują do nich standardowe, klasyczne czy nowoczesne koncepty. W takich aranżach liczy się niebanalny charakter, dlatego doskonale będą się prezentować obłe cegły z kolekcji Antyk marki Jadar. Wysokie mury stworzone z prostokątnych elementów odgrodzą posesję i zapewnią unikalną atmosferę podczas wieczornych spotkań czy relaksujących chwil z książką na hamaku w ogrodzie. Rustykalna cegła jest znakomitym tłem dla zielonych pnączy i bujnej roślinności, a jej uniwersalne zastosowanie umożliwi wykreowanie kameralnych stref w ogrodzie czy stworzenie dekoracyjnych elementów w postaci donic. Tutaj sprawdzą się także kamienne rozwiązania czy naturalne żywopłoty otulające betonowe murki.

jadar cegla antyk.4 f

Furtka i brama wjazdowa – kilka cennych porad

Tworząc ogrodzenie także wykażemy się kreatywnością, zwłaszcza podczas montażu dwóch elementów – furtki i bramy wjazdowej, stanowiących zapowiedź stylowego miejsca, do którego wejdziemy po ich uchyleniu. Wspominane motywy dekoracyjne na przęsłach oraz inicjały wyróżnią się pośród sąsiednich płotków i bram. Możemy też pokusić się o cofniecie furtki w głąb posesji i zabudować ją daszkiem. Podobnie wykonywane są śmietniki umieszczane w rogu ogrodzenia, które tym samym nie zajmują miejsca w ogrodzie. Pamiętajmy o odpowiedniej szerokości bramy wjazdowej, umożliwiającej swobodne manewry (szacuje się, że powinna wynosić około 2,4m). Zwieńczeniem wszystkiego będzie stylowe oświetlenie – zwłaszcza tych dwóch elementów, co o zmroku znacznie ułatwi przemieszczenie się po podwórzu.

jadar pustak ogrodzeniowy gladki.2 f

Ogrodzenie oraz dom powinny być stylizacyjnie spójne i ściśle do siebie dopasowane, po to, by stworzyć znakomity duet, który będzie ozdobiony przez zieleń ciągnącą się wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych posesji. Gdy bariera oddzielająca nas od sąsiednich domostw będzie – podobnie jak budynek mieszkalny – pełna stylu zyskamy gwarancję, że wykreowaliśmy swoją idealną, prywatną przestrzeń – od furtki, aż po dach!

 

Żródło: https://www.homebook.pl/artykuly/2758/jakie-ogrodzenie-wybrac-praktyczne-porady?smclient=78f5e62c-9507-4f86-9cdb-dbd59085aded&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=Mailing+og%C3%B3lny+30-08-2017#

Dla mediów

ikona nasze oddzialyikona logo jadikona logo gard
ikona jadar sunikona jadar home

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun

JADAR SP. Z O.O.

ul. Marii Fołtyn 6B
26-600 Radom


ue logo

SEKRETARIAT

tel. +48 369 09 00
tel. +48 369 09 01
jadar@jadar.pl

PRODUKTY
INSPIRACJE
CENNIK
AKTUALNOŚCI
O NAS
GDZIE KUPIĆ
KONTAKT
FAQ

WSPÓŁPRACA

Dział projektowy
Dla architektów
Dla wykonawcy i dystrybutorów

DO POBRANIA

Dla architektów
Katalogi
Deklaracje właściwości użytkowych
Dla mediów