Tanie budowanie – czyli jaką technologię wybrać do budowy domu?

keramzyt

Budowa domów i obiektów kubaturowych jest dość dużym wydatkiem. Niektóre koszty można jednak ograniczyć dzięki optymalizacji systemów budowlanych. Przed dokonaniem wyboru warto też porównać oferty producentów prefabrykatów, które pozwolą określić orientacyjny zakres wydatków i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Dom tani w budowie to konstrukcja o prostym kształcie ścian i dachu. Bardzo duży wpływ na cenę budowy będzie miał również wybór odpowiedniego systemu budowy i samego materiału. Materiały stosowane na ściany zewnętrzne w domu mieszkalnym to przede wszystkim: drewno, glina, cegła, beton i kamień. Wybór technologii wykonania jest również stosunkowo szeroki, od ścian szkieletowych po prefabrykowane i murowane.

Budowa tradycyjna – tania, ale z wadami
Około 80% wszystkich budynków jednorodzinnych w Polsce posiada ściany postawione w technologii murowanej - powszechnej, prostej i tradycyjnej. Tradycyjna technologia posiada jednakże wiele wad, m.in. bardzo niskie parametry cieplne, co wpływa na wzrost kosztów docieplania domów co najmniej o 30% w porównaniu do innej i bardziej ekonomicznej technologii.

Do tradycyjnej budowy domu stosowane są bloczki ceramiczne, w tym Porothermu. Średni koszt materiału na 1 m2 ściany to ok. 54,00 zł. Zatem dla obiektu ok. 150 m2 potrzeba: Porotherm 25 p+w – 8100 zł, 2 palety cementu – ok. 1.350 zł oraz wapno, piach, co daje sumę powyżej 11 tys. zł.

Plusami tradycyjnego systemu jest budowa z produktu naturalnego, tj. z gliny i dobra izolacyjność akustyczna. Do minusów natomiast, oprócz niskich parametrów cieplnych, należą: konieczność mieszania zaprawy na budowie, mostki termiczne czy waga produktu - około 150 kg na 1m2 ściany. Producent wprowadził także do oferty pustak z możliwością montażu na klej, jednak jego cena dla tego typu budowy to koszt około 14 tys. zł.

Budowa w technologii keramzytobetonowej – optymalna cena, duże rezerwy

Inną, często stosowaną technologią jest budowa domów z keramzytobetonu. To pustaki z betonu z kruszywem keramzytowym, czyli lekkimi, porowatymi granulkami, powstałymi w wyniku spieniania i spiekania gliny. Większość pustaków i bloczków posiada profilowane boki, więc łączy się je na pióro i wpust. Przykładowo średni koszt materiału Keramzyt pustak Alfa 1/1 Termo (system Sun Block) to 56,00 zł, zatem obiekt mieszkalny przy 150 m2 wynosi 8.700 zł. Do tego doliczyć należy zaprawę cienkowarstwową ok. 30 worków – 600 zł, a więc dwukrotnie tańszą od technologii tradycyjnej. Całość wyniesie do 10 tys. zł.

Zaletami systemu są przede wszystkim: szybki czas budowy, który dodatkowo wpływa na optymalizację kosztów, łatwość obróbki, niska waga materiału - około 90 kg na 1 m2 ściany, wysoka paroprzepuszczalność, co oznacza, że ściany wznoszone w tym systemie będą oddychać oraz wysoka izolacyjność cieplna i akustyczna.

Jedynym minusem jest nadal niska świadomość Polaków, co do właściwości systemu.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że keramzyt, podobnie jak ceramika, jest produktem cichym i naturalnym oraz jak gazobeton lekkim, ciepłym, łatwym w obróbce, a dodatkowo jako jedyny znany materiał na rynku nie zatrzymuje w sobie wody, przez co eliminujemy problem z grzybieniem ścian do tego zachowując optymalną cenę.

- Bazując na ponad 26-letnim doświadczeniu w produkcji wyrobów betonowych wykorzystujemy w swoich rozwiązaniach system SUN BLOCK, przeznaczony do budowy domów jednorodzinnych i obiektów mieszkalnych z elementów keramzytowych. Założeniem technologii jest generowanie korzyści ekonomicznych dla właściciela przy jednoczesnym dbaniu o aspekty środowiskowe. Sun Block charakteryzuje się łatwym i szybkim montażem poszczególnych elementów zapewniającym krótki czas wznoszenia domu, a jego unikalne właściwości, np. konstrukcja pustaka narożnikowego uniemożliwiającego ucieczkę ciepła z budynku, przynoszą realne korzyści w postaci oszczędności na dodatkowym ociepleniu obiektu – mówi Dariusz Kupidura, prezes zarządu JADAR Sp. z o.o.

Dokładne przygotowania mogą być pierwszym krokiem do wybudowania domu niewielkim kosztem. Dom ekonomiczny w budowie to prosta konstrukcja z tradycyjnym, dwuspadowym dachem. Każde dodatkowe lukarny i zmiany bryły budynku będą generować koszty. Analizując powyższe kalkulacje w przeliczeniu na koszt wykonania 1 m2 powierzchni użytkowej możemy przyjąć, że najekonomiczniej byłoby wybudować dom w technologii tradycyjnej. Nieco droższą alternatywą wydawać się może technologia keramzytobetonowa, lecz tylko z pozoru, pod względem całości budowy i widocznych rezerw w obszarze wykonawstwa oraz w dalszej eksploatacji obiektu to keramzytobeton (m.in. system Sun Block) pozostaje nadal jedną z najbardziej ekonomicznych technologii wznoszenia domów i obiektów mieszkalnych.

 

keramzyt montaz

***

Jadar Sp. z o. o. to jeden z wiodących producentów kostki brukowej w Polsce i Europie a także dekoracji architektonicznych do wnętrz i ogrodów pod markami własnymi Jadar Home, Jadar Garden oraz SunBlock. Spółka działa od 1990 r. i oferuje wykwalifikowaną kadrę i wysokiej jakości materiały budowlane przy użyciu nowoczesnych technologii. Jadar sp. z o.o., obok siedziby w Radomiu posiada oddziały w Skaryszewie, Kielcach, Grójcu i Ostrowcu Świętokrzyskim. Wysoką jakość wyrobów i stabilną pozycję spółki potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia takie jak „Budowlana Firma Roku 2015”, „Orły Polskiego Budownictwa” czy certyfikat „Rzetelni w biznesie”. Firma Jadar została także w 2015 r. laureatem programu Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki w ramach projektu „Lider Polskiej Gospodarki”.
Więcej informacji na stronie www.jadar.pl.

Kontakt dla mediów:
Value Communication Sp. z o.o.
Aneta Kucharska
Senior PR Manager
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Martyna Drozdowska
PR Executive
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dla mediów

ikona nasze oddzialyikona logo jadikona logo gard
ikona jadar sunikona jadar home

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun

JADAR SP. Z O.O.

ul. Marii Fołtyn 6B
26-600 Radom


ue logo

SEKRETARIAT

tel. +48 369 09 00
tel. +48 369 09 01
jadar@jadar.pl

PRODUKTY
INSPIRACJE
CENNIK
AKTUALNOŚCI
O NAS
GDZIE KUPIĆ
KONTAKT
FAQ

WSPÓŁPRACA

Dział projektowy
Dla architektów
Dla wykonawcy i dystrybutorów

DO POBRANIA

Dla architektów
Katalogi
Deklaracje właściwości użytkowych
Dla mediów