Jakie rośliny ogrodowe podkreślą ogrodzenie betonowe?

Ogrodzenie betonowe pozwala stworzyć zaciszną oazę spokoju, która zachęca do relaksu i wypoczynku. Co więcej, taki płot stanowi również doskonałe tło dla przydomowej zieleni! Dowiedz się zatem, co posadzić wzdłuż ogrodzenia.

porada 1

 

Wiele osób decyduje się na betonowe ogrodzenia ze względu na ich liczne zalety. Zapewniają bezpieczeństwo, stanowią idealną izolację akustyczną, a także chronią przed kurzem z ulicy czy spojrzeniami sąsiadów. Wszystko to sprawia, że pozwalają stworzyć zaciszny i urokliwy zakątek, w którym możesz swobodnie się czuć i relaksować, czy to w pojedynkę, czy w gronie najbliższych. Warto jednak dobrze przemyśleć i zaplanować nasadzenia przy ogrodzeniu. Dzięki temu rośliny będą pięknie kwitnąć, a twój ogród stanie się prawdziwą ozdobą domu.

 

Jakie posadzić rośliny wzdłuż ogrodzenia betonowego?

Rabata stworzona z krzewów i kwiatów może stać się wizytówką twojej posesji. Jednak zanim przystąpisz do zakupów zastanów się, czy rośliny, które zamierzasz posadzić wzdłuż ogrodzenia, będą miały odpowiednie warunki do rozwoju. Głównym problemem jest dostęp do słońca. Płot nierzadko przez pół dnia daje cień i tym samym sprawia, że wiele odmian kwiatów może zwyczajnie uschnąć. Sprawdź zatem, czy ogrodzenie nie blokuje dostępu do słońca, a jeśli tak, to w jakich godzinach. Jeżeli przez większą część dnia ziemia przy ogrodzeniu jest zacieniona, wówczas lepiej wybrać odmiany, które preferują te niełatwe warunki.

 tiff 8c ogrodzenie

Rośliny odgradzające ogrodzenie betonowe od ulicy – które gatunki będą odpowiednie?

Przy ogrodzeniu od ulicy warto posadzić rośliny, które nie wymagają angażującej pielęgnacji, a przy tym są odporne na trudne warunki atmosferyczne, takie jak mróz, śnieg czy susza. Pod tym względem dobrym wyborem mogą okazać się krzewy. Te nie tylko świetnie znoszą znaczne wahania temperatur, ale również niestraszne im zasolone czy przesuszone gleby. Co więcej, rzadko chorują i nie są atakowane przez szkodniki. Oprócz tego, wybierając krzewy z kolcami zyskujesz dodatkową ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Na jakie konkretnie krzewy ozdobne przy ogrodzeniu warto postawić?
Sprawdzą się tu krzewy z rodziny berberysowatych. Odmian tych roślin jest aż 450! Godnymi uwagi są niewątpliwie thunbergii Concorde, Dart's Red Lady, Golden Dream czy Orange Pillar. Każda z nich posiada małe wymagania co do uprawy, a także jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. Wszystkie zachwycają również przepięknym, nasyconym kolorem.
Dobry pomysł na rośliny przy ogrodzeniu stanowią także krzewy, takie jak pigwowiec pośredni, ognik szkarłatny czy róża pomarszczona. Każda z wymienionych roślin posiada delikatne kwiatki lub owoce, które będą przepięknie prezentować się na tle ogrodzenia.
Przęsła ogrodzeniowe mogą natomiast stać się świetną drabinką dla roślin pnących, takich jak winobluszcz wielokwiatowy czy zimozielony.

 FRONT PAGE jpg 31 ogrodzenie

Teren przed ogrodzeniem – przygotowanie

Warto poznać potrzeby danej rośliny, ale także zawczasu przygotować dla niej podłoże. Jeśli zamierzasz rozpocząć sadzenie wiosną pamiętaj, że niektóre odmiany wymagają, aby nawożenie gleby rozpocząć jeszcze jesienią. Dlatego zawsze trzeba zadbać o wcześniejsze zaplanowanie ogrodu, a także przemyśleć swoje zakupy.
Kolejną kwestią jest położenie agrowłókniny, która zapobiega wyrastaniu chwastów. Ta jest szczególnie przydatna, kiedy sadzisz rośliny przy płocie, zwłaszcza kłujące krzewy, i nie chcesz co chwilę pielić przydomowego ogródka. Na agrowłókninę można położyć grubą warstwę kory lub ściółki, która nie tylko dobrze się prezentuje, ale i dłużej utrzymuje wilgoć.
Dobrym pomysłem jest również posadzenie roślin okrywowych, które tworzą gęste i zwarte runo. Stanowią piękną ozdobę posesji, a przy tym nie pozwalają wyrastać chwastom.

 

Wysokie rośliny do ogrodzenia betonowego

Jałowce pospolite, sabińskie, chińskie, a także thuje, kosodrzewiny, bukszpany, cisy, cyprysiki czy sosny czarne – to kolejne rośliny chętnie wykorzystywane zarówno przy płocie, jak i w pozostałych częściach ogrodu. Poza pięknym i dostojnym wyglądem na ich korzyść przemawia fakt, że są wytrzymałe i odporne na niskie temperatury, ale także pozostają zielone przez cały rok. To duża zaleta, bowiem nawet zimą twoje ogrodzenie lub ogród będzie przepięknie prezentować się na tle śnieżnego krajobrazu.
Warto również wiedzieć, że wspomniane rośliny możesz dowolnie formować i dzięki temu kontrolować ich gęstość oraz wysokość.

 jadar pustak ogrodzeniowy gladki.6 f

Ogrodzenie betonowe a kolorowe kwiaty

Kwiaty przy płocie dodadzą mu odrobiny koloru i rozweselą przestrzeń. Z drugiej strony, betonowe ogrodzenie będzie dla nich świetnym tłem, które pozwoli je należycie wyeksponować.
Ogród wzdłuż ogrodzenia mogą zdobić takie kwiaty jak bodziszek czerwony, wspaniały lub himalajski, aster gawędka, fiołek wonny czy kosmos podwójnie pierzasty. Przy drobnych roślinach, jak np. konwalia majowa, warto wprowadzić murki betonowe, które zapewnią ich ładne wyeksponowanie.
Dorym pomysłem na urozmaicenie przydomowych aranżacji będą betonowe donice ogrodowe. Te nie tylko dodają nowoczesnego charakteru, ale i świetnie prezentują się przy ścieżkach, altanach czy tarasach.
A jakie kwiaty wokół domu sprawdzą się najlepiej? Cynia wytworna, niecierpek waleriana, kosmos podwójnie pierzasty, begonia, szałwia błyszcząca, pelargonia czy niezapominajka to piękne, kolorowe rośliny, które nie mają zbyt dużych wymagań. Przed posadzeniem warto jednak sprawdzić czy wolą słoneczne, czy lekko zacienione stanowiska.

 

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun

JADAR SP. Z O.O.

ul. Marii Fołtyn 6B
26-600 Radom


ue logo

SEKRETARIAT

tel. +48 369 09 00
tel. +48 369 09 01
jadar@jadar.pl

PRODUKTY
INSPIRACJE
CENNIK
AKTUALNOŚCI
O NAS
GDZIE KUPIĆ
KONTAKT
FAQ

WSPÓŁPRACA

Dział projektowy
Dla architektów
Dla wykonawcy i dystrybutorów

DO POBRANIA

Dla architektów
Katalogi
Deklaracje właściwości użytkowych
Dla mediów