Ogrodzenie betonowe z drewnem – zasady dobierania elementów płotu

Ogrodzenie betonowe uważane jest za jedno z najbardziej klasycznych rozwiązań, które skutecznie i użytkowo ogradzają posesje wielu domowników w Polsce. Kojarzone wcześniej jedynie z terenami przemysłowymi, dziś zachwyca udoskonalonymi konstrukcjami, które wnoszą więcej oryginalności i stylu. Jednymi z nich są nowoczesne ogrodzenia betonowo-drewniane. Podpowiadamy, jak łączyć te elementy.

 jaki kolor putskow

 

Drewno wykorzystuje się do budowy ogrodzeń już od dawien dawna, choć od pewnego czasu chętniej zwraca się uwagę na inne materiały. Drewniane ogrodzenia ustępują pod względem trwałości i wieloletniego zastosowania, ale z pewnością należą do najbardziej eleganckich rozwiązań na rynku. Ogrodzenie betonowo-drewniane to doskonałe połączenie dobrego stylu z walorami wytrzymałości, dzięki czemu świetnie prezentuje się w otoczeniu każdego nowoczesnego domostwa. Takie rozwiązanie pozwala na wysmakowane połączenie tradycji i współczesności, a samo wykończenie doskonale komponuje się z zielenią.  

 

Ogrodzenia betonowo-drewniane: jaki gatunek drewna jest najlepszy na przęsła?

Pamiętajmy, że wszystkie drewniane elementy powinny być wykonane ze zdrowego materiału, sezonowanego, a także odpowiednio zabezpieczonego przed wilgocią, jak również działaniem czynników atmosferycznych. Przęsła drewniane najlepiej wykonać z drewna dębowego, wiązowego, czy modrzewiowego, gdyż uznaje się je za najtrwalsze. Rzadkiej stosuje się drewno jesionowe, olchowe, osikowe, sosnowe, świerkowe czy jodłowe. Najłatwiej procesowi niszczenia poddaje się jednak drewno lipowe, z topoli, wierzby, brzozy, czy jaworu. Najczęściej jednak ogrodzenie betonowe z drewnem wykonuje się z sosny lub świerku, ponieważ ten rodzaj drewna jest dość wytrzymały, a przy tym łatwo dostępny.  

 

Płot z betonu z przęsłami drewnianymi - jak odpowiednio zabezpieczyć deski?

 

Niezabezpieczone drewniane elementy narażone są na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć, promienie UV, grzyby, pleśń, glony czy porosty. Surowe i nieprzygotowane drewno łatwiej i szybciej się brudzi, a zabrudzenia trudniej usunąć z niezabezpieczonych powierzchni. Płot betonowo-drewniany powinien być zatem dokładnie zabezpieczony za pomocą dostępnych na rynku preparatów ochronnych. Jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnej barwy drewna, wystarczy pokryć deski bezbarwnym lakierem. Dzięki temu na powierzchni stworzy się twarda powłoka odporna na ścieranie i wodę.  

Jeśli zależy nam na uzyskaniu określonego efektu kolorystycznego, warto wybrać dobrej jakości bejce, które nadają drewnu kolor, zachowując przy tym widoczny kształt słojów. Skutecznie zabezpieczają też przed pleśnią i promieniowaniem UV. Warto jednak pamiętać, że po nałożeniu bejcy, należy dodatkowo polakierować drewno, aby nadać mu odpowiedniej ochrony. Popularne impregnaty rozpuszczalnikowe i olejowe mogą być zarówno bezbarwne, jak i koloryzujące. Zabezpieczają drewno, a także pozwalają na swobodne malowanie po powierzchni farbami i lakierami.  

IMG 2198 ogrodzenia drewno           pustak łupany słupkowy lato ogrodzenie drewniane

 

Ogrodzenie betonowe szare - jaki kolor paneli drewnianych dobrać?

Wybierając bloczki betonowe na ogrodzenie, warto wziąć pod uwagę również kolor paneli. Mogą być zarówno pełne, jak i ażurowe, co pozwala zdecydować o poziomie prywatności na posesji. W połączeniu z drewnem świetnie sprawdzą się ogrodzenia wykonane z betonu łupanego imitującego naturalny kamień oraz płoty z betonu architektonicznego o gładkiej powierzchni, które prezentują się niezwykle minimalistycznie. Pamiętajmy również, że zamiast naturalnego drewna do stworzenia efektownych przęseł można swobodnie wykorzystać jego dobrą imitację, np. aluminium.  

TIFF KATALOG POPRAWIONE 12aaa

W takim połączeniu doskonale sprawdzą się pustaki na ogrodzenie, które stanowią bardzo solidne i efektowne rozwiązanie alternatywne dla płotów powstałych z naturalnego kamienia lub betonu. Na rynku dostępne są takie elementy w wielu kolorach, rozmiarach i wzorach,  co dodatkowo zwiększa możliwości zastosowania podczas doboru odpowiedniej estetyki do drewnianych elementów. Pustaki ogrodzeniowe świetnie nadają się do wykonania podmurówki nowoczesnego płotu lub uzupełniających go słupków. 

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun

JADAR SP. Z O.O.

ul. Marii Fołtyn 6B
26-600 Radom


ue logo

SEKRETARIAT

tel. +48 369 09 00
tel. +48 369 09 01
jadar@jadar.pl

PRODUKTY
INSPIRACJE
CENNIK
AKTUALNOŚCI
O NAS
GDZIE KUPIĆ
KONTAKT
FAQ

WSPÓŁPRACA

Dział projektowy
Dla architektów
Dla wykonawcy i dystrybutorów

DO POBRANIA

Dla architektów
Katalogi
Deklaracje właściwości użytkowych
Dla mediów