Czyszczenie kostki brukowej - jak usunąć plamy na kostce?

Kostka brukowa jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do urządzania terenu wokół domu. Estetyczna, wygodna w układaniu, ale też prosta w utrzymaniu w czystości - kostka brukowa może nam posłużyć wiele lat pod warunkiem dbania o nią w należyty sposób. Jak należy czyścić kostkę brukową i jak postępować w przypadku pojawienia się na niej plam - oto najważniejsze informacje.

75 KATALOG BERGAMO LEWE MG 6372 bergamo klasyczna

Który preparat do czyszczenia kostki brukowej wybrać?

Dobranie odpowiedniego preparatu do czyszczenia kostki brukowej zależy od rodzaju zabrudzeń, które się na niej pojawiły. Innych środków używamy bowiem do czyszczenia kostki impregnowanej, a innych do nieimpregnowanej. Wybór zależy także od tego, czy musimy po prostu umyć kostkę po zimie, czy też chcemy usunąć uporczywe i trudne do wywabienia plamy z oleju.

Zwykłe czyszczenie kostki brukowej po zimie można wykonać wodą z detergentem, choćby płynem do naczyń. W przypadku niewielkich wybrukowanych powierzchni można pomóc sobie szczotką ryżową, inną twardą szczotką lub specjalną szczotką do bruku z drucianym włosiem oraz szpikulcem, który pomaga w usuwaniu mchu ze szpar między kostkami. Jeżeli mamy do umycia większe powierzchnie, lepszym wyborem będzie myjka ciśnieniowa. Wody z detergentem możemy użyć także do usunięcia plam z oleju tuż po tym jak doszło do jego rozlania i nie zdążył jeszcze zaschnąć.

Zaschnięte plamy z oleju lub benzyny wymagają już zastosowania środków chemicznych. Używając ich, warto pamiętać, że niektóre środki mogą powodować odbarwienie kostki lub zaszkodzić roślinom w pobliżu powierzchni brukowanych. Warto więc zawsze sprawdzić skład preparatu, a w razie wątpliwości - dokonać próby czyszczenia na pojedynczej, mało widocznej kostce.

Mycie kostki brukowej wodą pod ciśnieniem - jaką myjkę wybrać?

Myjka ciśnieniowa do czyszczenia kostki brukowej powinna odznaczać się dużą mocą, dzięki której wymyjemy dokładnie powierzchnie, ale również usuniemy zabrudzenia chętnie gromadzące się w szczelinach między kostkami. Do popularnych myjek dostępnych na rynku można dopasować specjalne akcesorium, które składa się z dwóch płaskich dysz zamontowanych na obracającym się śmigle. Umożliwia ono profesjonalne wyczyszczenie każdego, nawet najtrudniej dostępnego zakamarka tarasu czy podjazdu.

Jak wyczyścić białe wykwity na kostce brukowej?

Częstym problemem, z jakim zmagają się posiadacze kostki brukowej, są białe wykwity, które pojawiają się czasem nawet na świeżo ułożonej powierzchni i psują estetykę otoczenia. Biały nalot to naturalny wapienny osad, który jest w gruncie rzeczy niegroźny dla trwałości struktury kostki. Niemal każdy materiał, z którego wykonywane są kostki, ma w swoim składzie związki wapnia, wchodzące w reakcje z wilgocią pojawiającą się w trakcie opadów atmosferycznych. Białe wykwity mogą pojawiać się również na skutek nieprawidłowo wykonanej podbudowy pod kostkę brukową, ale również nie stanowią niebezpieczeństwa dla naruszenia powierzchni.

Biały nalot na kostce brukowej znika na ogół samoczynnie po 1-3 latach, jeżeli jednak mocno zaburza on według nas estetykę powierzchni wokół domu, możemy próbować go usunąć wcześniej. Całą powierzchnię pokrytą białym nalotem można wyczyścić myjką ciśnieniową, wypiaskować lub wyszlifować wybrane elementy. Innym sposobem jest ługowanie z użyciem niskoprocentowego roztworu kwasu octowego, solnego lub mrówkowego. Kompresy nasączone roztworem układa się w miejscach pojawienia się wykwitów, dbając o to, aby nie pozostawić ich na zbyt długo. Może to bowiem skończyć się również trwałym uszkodzeniem kostki. Na rynku dostępne są także środki chemiczne pozwalające na szybsze usunięcie białego nalotu.

Mycie, czyszczenie i konserwacja kostki brukowej jesienią

Jesienią, kiedy z drzew i krzewów opadają liście, warto zadbać o ich regularne usuwanie, a po tym - umycie powierzchni silnym strumieniem wody z myjki ciśnieniowej. W ten sposób na kostce nie powstaną przebarwienia, a poza tym zadbamy o bezpieczeństwo swoje i rodziny. Mokre, pozostające na powierzchni liście mogą bowiem doprowadzić do łatwego poślizgnięcia się.

Pielęgnacja nawierzchni z kostki brukowej zimą

Okres zimowy to czas kiedy powierzchnie z kostki brukowej są szczególnie narażone na uszkodzenie. Pamiętajmy jednak, aby nie skuwać ostrymi narzędziami zalegającej na niej warstwy śniegu czy lodu, ponieważ można w ten sposób łatwo uszkodzić powierzchnię kostki. Unikajmy także stosowania soli do odladzania - środek ten może bardzo szybko spowodować nieładne odbarwienia. Jeżeli już chcemy zapobiec gołoledzi i przymarzaniu śniegu do powierzchni - stosujmy sól w maksymalnej ilości w maksymalnej ilości do 15 g/m2. Dużo lepszym sposobem odlodzenia będzie jednak użycie np. chlorku magnezu. Warto też pamiętać, że w pierwszym sezonie zimowym po ułożeniu kostki, nie należy w ogóle stosować środków odladzających czy piasku łamanego. Dopiero po zakończeniu sezonu zimowego, spłukujemy powierzchnie kostki brukowej myjką pod wysokim ciśnieniem.

Jak nadać kostce "mokry efekt"?

Efekt "mokrej kostki" nadają powierzchni specjalne impregnaty, które nie tylko pogłębiają kolor kostki i poprawiają estetykę nawierzchni. Stosowanie impregnatu tego rodzaju wydłuża także jej trwałość, spowalnia proces erozji, utrudnia wnikanie zanieczyszczeń i wilgoci w głąb materiału, a także utrudnia wzrost mchów i porostów w szparach między kostkami. Impregnację z "mokrym efektem" warto zastosować w przypadku, gdy kostka jest wyblakła i widać na niej przebarwienia. Poprawi ona jej estetykę i wydobędzie głęboki, naturalny kolor.

 MG 7443 popra

Czy po czyszczeniu kostki brukowej należy dodatkowo ją zabezpieczyć?

Czyszczenie kostki brukowej, niezależnie od rodzaju środków, jakie używamy, wymaga najczęściej również dodatkowego zabezpieczenia powierzchni. Działanie takie odsłania pory materiału, z jakiego wykonano nawierzchnię, co powoduje, że kostka staje się bardziej nasiąkliwa i gorzej znosi zmiany temperatury. Wykonując więc poważniejsze czyszczenie kostki, warto zaimpregnować podłoże, przynajmniej raz na kilka lat, aby dłużej cieszyć się wyglądem nawierzchni.

Impregnacja kostki brukowej

Jeżeli decydujemy się na samodzielną impregnację kostki brukowej, ważne jest, aby pamiętać o kilku warunkach. Przede wszystkim musi upłynąć co najmniej miesiąc od wyprodukowania kostki, a jej nawierzchnia musi być czysta i wolna od białych wykwitów. Impregnowanie należy przeprowadzić w temperaturach dodatnich, a powierzchnia po tym działaniu powinna co najmniej przez 5 godzin pozostać wolną od opadów atmosferycznych oraz nadmiernego nasłonecznienia.

Wybór środka do impregnowania kostki brukowej zależy od efektu, na jakim nam zależy. Do wyboru mamy:

  • impregnaty na bazie wody - niedrogie, ale również o krótkiej trwałości, które chronią powierzchnię przez ok. rok;
  • impregnaty na bazie silikonów i butanolu nadające kostce wysycony kolor z "mokrym efektem";
  • impregnaty polimerowe - najdroższe z produktów do zabezpieczania powierzchni, które odznaczają się jednocześnie najdłuższą trwałością działania.

Niezależenie od rodzaju, impregnaty nakłada się na kostkę specjalnym wałkiem z długim włosiem lub opryskiwaczem ciśnieniowym.

 

impregnaty

Czyszczenie kostki brukowej z piasku i osadów

Osad i piasek z niewielkich powierzchni wyłożonych kostką brukową najlepiej usuwać rotacyjnym strumieniem wody o rekomendowanym ciśnieniu od 100 do 160 bar i dużej szerokości. W ten sposób można wyczyścić nawet 100 m2 powierzchni wyłożonej kostką w niecałe 20 minut. Na powierzchniach płaskich można zastosować specjalne przystawki, które połączone z myjką wysokociśnieniową pozwalają szybko wyczyścić kostkę brukową, bez rozbryzgiwania się wody.

Czyszczenie kostki brukowej z mchu, chwastów i porostów

Mchy, chwasty i porosty tworzą często na kostce brukowej zielony nalot. Można go usuwać myjką wysokociśnieniową wyposażoną w dyszę rotacyjną, kierując strumień wody ok. 20-30 cm od nawierzchni. Mchy, które dość mocno potrafią związać się z kostką, należy spryskać wcześniej specjalnym środkiem do ich usuwania, a po wyczyszczeniu całości użyć z kolei środków zapobiegających ich rozrostowi.

czyszczenie kostki brukowej jak usunac plamy na kostce

Czyszczenie kostki brukowej z plam oleju samochodowego i tłuszczu

Do usuwania z kostki brukowej plam z oleju samochodowego i tłuszczu używamy specjalnych, biodegradowalnych środków czyszczących, które należy spłukać dokładnie po czasie podanym przez producenta. Jeżeli sami obawiamy się wykonać tego typu czyszczenie, można skorzystać z usług firm stosujących wysokociśnieniowe urządzenia z podgrzewaniem wody.

Czyszczenie kostki brukowej z cementu, farb elewacyjnych i zapraw

Cement z kostki brukowej usuniemy wysokociśnieniowym urządzeniem myjącym ze specjalną przystawką do powierzchni płaskich. Trudniej jest usunąć natomiast zaprawy i farby elewacyjne, pozostające najczęściej po pracach remontowych wokół domu. Zaschnięty tynk lub farby często pozostają na powierzchni nawet po zastosowaniu chemicznych środków czyszczących. W takim przypadku warto skorzystać z profesjonalnych firm, które pomogą usunąć te zanieczyszczenia.

Czyszczenie kostki brukowej z rdzy

Rdzawe plamy mogą pojawić się na kamiennych chodnikach i ścieżkach jako efekt ich styczności z metalowymi meblami czy innymi elementami małej architektury ogrodowej, które mogą rdzewieć pod wpływem oddziaływania czynników atmosferycznych. Do usuwania rdzy z kostki brukowej warto zastosować niejonowe związki powierzchniowo czynne, które jednocześnie pozwalają wyczyścić tłuste plamy z oleju, benzyny czy tłuszczów.

Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej

Jeżeli chcemy powstrzymać się od używania środków chemicznych w naszym ogrodzie, możemy spróbować wyczyścić kostkę brukową również dobrze znanymi produktami spożywczymi, jak:

  • ocet - stosowany do usuwania mchu i chwastów oraz kurzu z kostki w roztworze z wodą w stosunku 2:1 wlanego do spryskiwacza;
  • soda oczyszczona - wsypana między szczeliny poradzi sobie z chwastami, a zmieszana z wodą na papkę może usunąć plamy z kostki; ważne jest jej dokładne spłukanie, aby nie pozostawiła białych plam na powierzchni;
  • płyn do mycia naczyń - czyści tłuste plamy na kostce w roztworze z wodą w proporcjach 3:1;
  • coca-cola - usuwa tłuste plamy i rdzę rozlana w miejscu gdzie występują i pozostawiona na całą noc; następnego dnia odsącza się pozostałości płynu papierowymi ręcznikami i zmywa powierzchnię wodą.

Regularne czyszczenie i pielęgnacja kostki brukowej pozwoli cieszyć się jej pięknym wyglądem przez długie lata. Warto więc znać sposoby domowe i chemiczne na usuwanie z niej większych zanieczyszczeń, a ponadto poddawać ją większemu czyszczeniu na wiosnę i  w okresie jesiennym.

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun