Z czego zbudować podjazd do domu i garażu?

Budowa podjazdu to dość skomplikowane zadanie, ale też niezwykle złożona inwestycja. Od właściwego przygotowania podłoża, jak również od rodzaju zastosowanego materiału, w dużej mierze zależeć będzie, czy spełni on swoje zadania. Z czego zatem zbudować podjazd do domu i garażu, aby nie tylko funkcjonalnie służył, ale żeby też estetycznie się prezentował i idealnie wpasowywał się w architekturę budynku?

16 17 KATALOG ROZKŁADÓWKA LUX MG 0381 retusz01jpg

Na co zwrócić szczególną uwagę planując budowę podjazdu?

Ile materiałów budowlanych dostępnych na rynku, tyle metod zbudowania funkcjonalnego i estetycznego wizualnie podjazdu do domu i garażu. Można go bowiem wykonać z rozmaitych surowców. Świetnie sprawdza się kruszywo, kostka brukowa czy beton wylewany. Z powodzeniem można też zastosować wiele innych materiałów, nadających się do tego celu.

Decydując się na konkretne rozwiązanie, należy pamiętać o tym, że zastosowana metoda budowy podjazdu i użyte surowce, powinny być dostosowane do warunków gruntowych oraz rodzaju podłoża, na którym ma powstać podjazd. Koniecznie trzeba też wziąć pod uwagę planowane obciążenia, jakie będzie musiał on wytrzymać. 

Wjazd na posesję powinien być odpowiednio duży, by umożliwiać łatwe manewrowanie pojazdem. Im większy teren do zagospodarowania, tym wyższe nakłady finansowe. Nie bez znaczenia będą więc posiadane środki, przeznaczone na budowę podjazdu. Koszt jego ułożenia będzie bowiem znacząco się różnił w zależności od zastosowanego materiału, ale także od wielkości utwardzanej nawierzchni i warunków gruntowych tam panujących. 

Warunki gruntowe, a wybór podjazdu

Rodzaj gruntu, a także stopień jego zagęszczenia, ma kluczowy wpływ na ostateczny wybór zastosowanego podjazdu. Dlatego warto przed rozpoczęciem jego budowy dokładnie zbadać spoistość gruntu. Jeśli się bowiem okaże, że stopień jego zagęszczenia jest niewystarczający, może dojść do deformacji nawierzchni podjazdu. Nie warto zatem ryzykować jego uszkodzenia i poprzedzić budowę szczegółowym badaniem gruntu. 

Przy niesprzyjających warunkach terenu zaleca się jego zagęszczenie. Najczęściej stosuje się do tego celu różnego rodzaju podsypki przeznaczone pod podbudowę podjazdu, utwardzane mechanicznie. Może to być żwir, piasek, ale w wyjątkowo trudnych warunkach gruntowych wykorzystuje się także cement, wapno, żużel, jak również włókniny czy siatki, których celem jest wzmocnienie gruntu. Właściwie przygotowany grunt pod podjazd to podstawa. Odpowiednio utwardzony skutecznie zapobiegnie ewentualnym jego deformacjom.

Z czego można wykonać podjazd?

Na rynku jest mnóstwo materiałów budowlanych, które z powodzeniem można zastosować do budowy podjazdu. Każdy z nich ma swoje zalety, ale też wady. Zanim zatem zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto dowiedzieć się czym dany materiał się wyróżnia i jak sprawdza się w codziennej eksploatacji. 

1. Kruszywo i  jego największe atuty

Jednym z najbardziej popularnych surowców wykorzystywanych do budowy podjazdów jest żwir. To także najlepszy pomysł na tani podjazd. Koszt jego wykonania jest bowiem stosunkowo niewielki w porównaniu do podjazdów budowanych z innych materiałów. Co więcej, jego wykonanie nie jest zbyt kłopotliwe i tak czasochłonne, jak w przypadku innych nawierzchni. Podjazd z kruszywa nie tylko efektownie się prezentuje, ale też praktycznie służy. Świetnie także harmonizuje z różnymi stylami architektonicznymi budynków. Rozwiązanie to jest wręcz idealne, kiedy trzeba funkcjonalnie zagospodarować długi podjazd do domu.

Układanie podjazdu z kruszywa należy rozpocząć od wytyczenia jego przebiegu. Po usunięciu ziemi, dno wykopu wyścieła się geowłókniną. Na niej kolejno układa się poszczególne warstwy kruszywa, zaczynając od tłucznia, poprzez gruby żwir, na miale kamiennym lub dekoracyjnym żwirze kończąc. Każdą kolejną warstwę polewa się wodą i ubija wibratorem powierzchniowym. Zastosowanie materiałów o różnej ziarnistości sprawia, że otrzymana nawierzchnia jest dobrze zagęszczona i cechuje się wysoką wytrzymałością.

2. Podjazd z betonu wylewanego

Wylewka z betonu to kolejny pomysł na podjazd do domu. Choć rozwiązanie to stopniowo traci na popularności, to wciąż jednak ma swoich zwolenników. Niewątpliwą zaletą podjazdu wykonanego z betonu jest niezwykle trwała, płaska i równa powierzchnia. Nie bez znaczenia jest także stosunkowo przystępna cena materiałów używanych do zrobienia tego rodzaju podjazdu. 

Betonowy wjazd do domu nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Żeby jednak długo i niezawodnie służył, wymaga odpowiedniego przygotowania podbudowy. W wykopie pod podjazd należy zrobić szalunek z desek, wnętrze wyścielić geowłókniną, a na niej wyłożyć warstwę gruzu lub tłucznia. W celu wzmocnienia betonu można też ułożyć siatkę zbrojeniową. W tak przygotowany szalunek wylewa się warstwę rzadkiego betonu, a po jej stwardnieniu, uzupełnia się o kolejną. Po przeschnięciu powierzchnię zaciera się i wygładza, a także systematycznie polewa wodą. Po dwóch tygodniach podjazd nadaje się do eksploatacji.

3. Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to aktualnie jeden z najpopularniejszych materiałów używanych do układania podjazdów, ale także wielu innych utwardzonych nawierzchni. Na rynku dostępna jest ona w przeróżnych kształtach, rozmiarach oraz kolorach, co daje wręcz nieograniczone możliwości tworzenia rozmaitych aranżacji. Kostka brukowa produkowana jest z rozmaitych materiałów, ale na podjazdy najczęściej jest wykorzystywana ta, zrobiona z betonu.

Kostka brukowa na podjazd powinna mieć odpowiednią grubość. W przypadku przemieszczania się po niej samochodów osobowych przyjmuje się, że musi mieć przynajmniej 6cm grubości. Jeśli po podjeździe z kostki brukowej poruszać się będą pojazdy ciężarowe, jej grubość powinna być jeszcze większa. Dobrze, aby miała też chropowatą, antypoślizgową powierzchnię, co zdecydowanie ułatwi manewry po podjeździe. 

Budowę podjazdu z kostki brukowej, podobnie jak przy innych materiałach, rozpoczyna się od wytyczenia wykopu i wybrania z niego ziemi. W tak przygotowanym układa się geowłókninę, a następnie przysypuje warstwą tłucznia. Powinna mieć ona około 30cm grubości i być dobrze zagęszczona mechanicznie. Na niej układa się kolejną warstwę, tym razem z piasku, dokładnie ubija i wyrównuje. Dopiero na tak przygotowanej podbudowie można zacząć układać kostkę. Po jej ułożeniu szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami wypełnia się piaskiem. Tak wykonany podjazd jest gotowy do użytkowania.

30 31 Rozkładówka COLORBLEND 1 MG 9948 popr2 2

4. Elegancki podjazd z kostki kamiennej 

Podobną metodę układania podjazdu wymaga kostka kamienna czy też bruk klinkierowy. Materiały te posiadają podobne właściwości, jak tradycyjny, betonowy bruk, ale podjazdy z nich wykonane znacznie atrakcyjniej się prezentują. Co więcej, nie blakną, są bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, nie chłoną wody, świetnie sprawdzają się w niskich, ale też wysokich temperaturach. 

5. Kraty z betonu lub sztucznego tworzywa

Ażurowe płyty to doskonała alternatywa dla kostki brukowej. Są one dostępne w rozmaitych kształtach, jak i kolorach. Świetnie nadają się do utwardzania nawierzchni przeznaczonej pod podjazd, ale znajdują również zastosowanie, jako materiał wzmacniający skarpy czy zbiorniki wodne. 

Ażurowe nawierzchnie niezwykle efektownie się prezentują, a ich wyjątkowa struktura umożliwia wypełnienie poszczególnych kratek zarówno piaskiem czy dekoracyjnym kruszywem, ale również trawą. W przypadku tej drugiej opcji należy pamiętać o tym, że kratki pod zieleń muszą być wypełnione żyzną ziemią. Taki zielony podjazd prezentuje się niezwykle atrakcyjnie, a przede wszystkim świetnie spełnia swoje zadanie. Co więcej, nie ogranicza ilości zieleni otaczającej dom. 

Prefabrykowane betonowe płyty otworowe / kratki z tworzywa sztucznego układa się na takiej samej podbudowie, jak kostkę brukową. Te, wykonane z betonu są solidne i trwałe, dlatego idealnie nadają się na podjazdy. W przypadku kratek z tworzywa sztucznego, lepiej przeznaczyć je na podjazdy użytkowane z mniejszą intensywnością. 

6. Betonowe płyty

Prefabrykowane płyty betonowe to kolejna metoda stworzenia atrakcyjnego wizualnie i praktycznego podjazdu. Niewątpliwą zaletą tego materiału jest jego ponadprzeciętna trwałość, zwłaszcza jeśli są to płyty zbrojone. Ich montaż nie jest zbyt kłopotliwy. Jeśli warunki gruntowe na to pozwalają, wystarczy usunąć warstwę roślinną, wyrównać podłoże i na tak przygotowanym gruncie układać płyty. W przypadku płyt wielkowymiarowych nie obejdzie się jednak bez użycia dźwigu.

W naszym asortymencie oferujemy przeróżne, wysokogatunkowe materiały budowlane, z których można zbudować solidny i trwały, a przede wszystkim nowoczesny podjazd do domu i garażu. Na naszych stronach znajdziecie Państwo wiele ciekawych rozwiązań i porad, które na pewno przydadzą się na każdym etapie realizacji budowy własnego podjazdu. 

jpg 22

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun