Zjawisko klawiszowania / wybrzuszania kostki brukowej - przyczyny problemu

Wybrzuszona, sklawiszowana kostka brukowa to koszmar każdego, kto zakończył już niełatwą i często długotrwałą pracę nad aranżowaniem przydomowej przestrzeni. Gdy kostka jest już ułożona i zaczyna wybrzuszać się, naprawa problemu nigdy nie będzie prosta. Dlatego należy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy kładzeniu kostki brukowej, aby ta w przyszłości trzymała się stabilnie nawierzchni.

Jakie są przyczyny klawiszowania kostki brukowej?

Przyczyn należy szukać już na etapie projektu. Klawiszowanie i inne awarie mają miejsce wtedy, gdy nieprawidłowo zaplanujemy wymiary podłoża oraz jeśli nie rozeznamy się w wielkości obciążeń. Następnie, częstym problemem jest nieodpowiednie określenie powierzchni, która ma zostać wybrukowana oraz złe przygotowanie gruntu pod kostkę. Nie należy również oszczędzać na materiałach stabilizacyjnych oraz skupić się na tym, aby korytowanie nie było ani zbyt głębokie, ani zbyt płytkie. Na koniec też warto wspomnieć o tym, że kostka powinna pochodzić od sprawdzonego dostawcy, znanego w branży producenta materiałów budowlanych.

Wyrównanie i wyprofilowanie terenu pod kostkę brukową

W dalszej kolejności należy wyrównać i wyprofilować teren, a także zrobić dobrej jakości podbudowę i podsypkę. Na końcu można układać już kostkę, jednak i na tym etapie liczy się fachowość wykonania pracy, która bezpośrednio przełoży się na to, czy w przyszłości powstaną dziury w kostce brukowej lub na to, czy będzie się klawiszowała.

20210831 155317

Układanie kostki brukowej: prace przygotowawcze

Zacznijmy od wspomnianych prac przygotowawczych, czyli od odpowiedniego wymierzenia powierzchni pod kostkę oraz zaplanowania obciążeń, jakim będzie ona ulegała. Jest to bardzo istotne, bo inaczej będą zachowywały się kostki chodnikowe, a inaczej kostki, które mają posłużyć jako podjazd dla ciężkich aut. Powierzchnię pod kostkę trzeba dobrze utwardzić. Utwardzając i wyrównując nawierzchnię, należy koniecznie zachować ok. 3-4% spadek. Wybierając rodzaj kostki pamiętajmy, że do dużych przestrzeni należy wybierać raczej większe płyty chodnikowe niż niewielką kostkę. Zwolennicy większych płyt powinni natomiast unikać układania ich na wąskich alejkach. Szczególnie, gdy znajdują się tam dodatkowo zakręty.

20210831 155118

Przygotuj dobrą podbudowę pod kostkę brukową

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest przygotowanie dobrej podbudowy, która będzie stanowiła siłę nośną dla kostki. Jednocześnie, dzięki podbudowie woda odpływa swobodnie z nawierzchni. Standardowa grubość warstwy podbudowy wynosi ok. 30 cm. Im bardziej zawilgocony teren, na którym ma być położona kostka, tym grubość podbudowy powinna być większa. Powszechnie poleca się układanie kostki brukowej na żużlu, klińcu, grysie lub na tłuczniu. Można użyć też żwiru, piasku wymieszanego
z cementem lub chudego betonu, tudzież pospółki. Te ostatnie jednak nie nadają się już do terenów o dużych obciążeniach (mają niską nośność). Chcąc zwiększyć nośność podbudowy i uniknąć w przyszłości sytuacji, w której potrzebna będzie naprawa kostki brukowej, warto zrobić dwie warstwy podbudowy: jedna o grubszej frakcji, druga o mniejszej (do 3 cm).

Posypka na podbudowę – jaka powinna być?

Na podbudowie układa się posypkę, ma ona funkcję warstwy wyrównującej. Najczęściej używanym materiałem do podsypki jest żwir lub piasek. Standardowa jej grubość to 4 cm. Częste błędy podczas układania kostki brukowej to ubijanie całości właśnie na tym etapie: przed wyłożeniem kostki. Ubijanie i utwardzanie nawierzchni powinno odbywać się dopiero wtedy, gdy ułożymy już kostkę z zasypanymi szczelinami pomiędzy poszczególnymi jej elementami.

Szczeliny między poszczególnymi kostkami wysypuje się piaskiem. Bardzo ważne jest, aby spoiny miały wszędzie tę samą szerokość. Wtedy podjazd, alejka, czy chodnik z kostki brukowej nie tylko wygląda estetycznie, ale też zachowuje największą trwałość. Źle ułożona kostka brukowa będzie odpryskiwała na krawędziach
i klawiszowała się miejscowo.

Podsumowanie

Wspomniane klawiszowanie, a więc wybrzuszanie kostki brukowej w górę jest najczęściej spowodowane tym, że osiadła nieprawidłowo zaplanowana i wykonana podbudowa z podsypką. Czasami też wskutek niedostatecznej melioracji, na kostce osiada woda po opadach, doprowadzając do erozji podłoża. Zdarza się również, że kostka brukowa wybrzusza się, bo jest użytkowana w sposób zupełnie niezgodny z przeznaczeniem. Niezależnie od przyczyn, za naprawę zepsutej nawierzchni trzeba zabrać się najszybciej, bo w tym przypadku ubytek w jednej strefie przynosi szybkie rozszerzanie się strat w dalszych częściach chodnika lub podjazdu.

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun