Kiedy najlepiej układać kostkę brukową?
Każdy, kto choć raz układał kostkę na swoim podwórku, wie, że jej końcowy wygląd zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest pora roku. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy warto się zabrać za układanie kostki brukowej i czy warunki atmosferyczne mają wpływ na ostateczną jakość brukowanej powierzchni. Zapraszamy do lektury!
Czy zimą warto układać kostkę? Kiedy warto zacząć prace?
W ostatnich latach zima nie przypomina tego, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze kilkanaście lat temu. Dodatnie temperatury (nawet w styczniu) zachęcają do układania kostki. Czy zatem układanie kostki brukowej zimą ma sens? Można to robić wyłącznie przy dodatnich temperaturach. Dlatego — teoretycznie — można ją układać nawet w styczniu lub w grudniu. Nie można jednak zapominać, że istotny wpływ na jakość brukowanego podłoża ma porowatość i stabilność podłoża. Jeśli jest ono zbyt grząskie lub twarde, kostka będzie się zapadać. Warto poczekać do wiosny, gdy temperatury wzrosną, a ziemia się osuszy.
Układanie kostki w zależności od pory roku
Układanie kostki brukowej wiosną — zalety i wady
- Zalety
- Późna wiosna to czas, gdy temperatura za oknem wzrasta, co sprzyja wysuszeniu ustabilizowaniu gruntu.
- Układanie kostki brukowej na wiosnę wiąże się z łatwiejszym przygotowaniem gruntu (mniej roślin).
- Wady
- Wiosna to zwiększone ryzyko opadów deszczu. Jeśli mamy do ułożenia większą przestrzeń, może nas zaskoczyć deszcz.
- Ostatnie lata pokazują, że wiosną również mogą wystąpić przymrozki.
Układanie kostki brukowej latem — zalety i wady
- Zalety
- Lato to najlepszy czas na układanie kostki brukowej. Jest ciepło, a temperatury są stabilne.
- Ułożona kostka brukowa w lecie jest stabilna dzięki odpowiednio wysuszonemu podłożu.
- Wady
- W zasadzie jedyną wadą układania kostki latem jest temperatura. Prace w upale nie należą do komfortowych.
- W lecie cena materiałów budowlanych jest wyższa.
Układanie kostki brukowej jesienią — zalety i wady
- Zalety
- Temperatura ułatwia pracę na zewnątrz. W Polsce początek jesieni jest dość słoneczny.
- Wczesna jesień (wrzesień, a nawet październik) to mniejsza ilość opadów i wyższa stabilność gruntu.
- Wady
- Jesień nie zawsze oferuje optymalne warunki pogodowe do układania kostki brukowej.
- Jesienią mogą wystąpić pierwsze przymrozki, a ziemia może stać się twardsza.
Układanie kostki brukowej zimą — zalety i wady
- Zalety
- Niska cena materiałów budowlanych.
- Wysokie temperatury jak na warunki zimowe.
- Wady
- Częste opady deszczu (czasem śniegu).
- Zwiększone ryzyko przemarzania gruntu.
Warto dodać, że według wielu specjalistów kostka brukowa jesienią jest łatwiejsza w układaniu niż wczesną wiosną. Wynika to z faktu, że właśnie wtedy ziemia jest przesiąknięta wodą opadową i pośniegową.
Pora roku a układanie kostki brukowej — o czym pamiętać?
Jakie są optymalne warunki pogodowe dla układania kostki brukowej? Najważniejszym z nich jest minimalna temperatura. Jeśli ziemia jest sucha, można (warunkowo) układać kostkę, gdy wynosi ona minimum -5 stopni Celsjusza. Niemniej zaleca się, aby układać kostkę w temperaturach dodatnich. Optymalnym zakresem jest tu wartość od 10 do 20 stopni Celsjusza,. Warto dodać, że nie istnieje maksymalna temperatura, w której można brukować. Dużo zależy tu od indywidualnych możliwości, a także przestrzegania podstawowych warunków BHP.
Planując ułożenie kostki, warto również zwrócić uwagę na wilgotność powietrza. Jeśli będzie ona zbyt wysoka, to przygotowanie podłoża przed układaniem kostki brukowej może być dość trudne. Zawilgocony grunt staje się pulchny i w ograniczonym stopniu zwiększa swoją objętość, utrudniając w ten sposób stabilizację bruku.
Ile czasu trwa układanie kostki brukowej?
Istnieją różne czynniki wpływające na czas układania kostki brukowej. Prace realizowane np. w domowym ogrodzie mogą trwać od kilku godzin do kilku dni. Co ważne, w trakcie ich wykonywania nie należy się spieszyć. W związku z tym, że na czas układania kostki wpływ ma wiele zmiennych, trzeba sobie przygotować dość elastyczny grafik pracy. Na wydłużenie czasu realizacji inwestycji wpływ mają przede wszystkim:
- umiejętności osoby nakładającej kostkę,
- pora roku,
- opady deszczu, które mogą doprowadzić nawet do kilkudniowej przerwy w pracy,
- wzór, który trzeba ułożyć itd.
I tu pojawia się pytanie, czy można układać kostkę brukową w okresie deszczowym? Wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Jeśli pomiędzy opadami pojawi się kilka dni upału, który wysuszy ziemię, to można spróbować. Dużo zależy również od tego, czy dany obszar jest przez większą część dnia oświetlony, czy też zacieniony.
Reasumując, czy można układać kostkę brukową w okresie zimowym? Prawdę mówiąc, wielu brukarzy pracuje cały rok. Niemniej, jeśli jest to możliwe, to warto poczekać do wiosny lub lata. Dzięki temu mamy pewność, że ułożona przez nas struktura będzie stabilna i estetyczna.