Jak zaplanować i wybrać furtkę do ogrodzenia betonowego?

Ogrodzenie posesji ma za zadanie wyznaczać przestrzeń prywatną wokół domu, w której domownicy czują się bezpiecznie. Powinno być nie tylko użyteczne, ale również odpowiednio dobrane do stylu architektonicznego, w którym utrzymany jest budynek. Ogrodzenie z pustaków betonowych doskonale prezentuje się jako imitacja naturalnego kamienia. Podpowiadamy, jak zaplanować i dobrać do niego furtkę.

 

Jak zaplanować furtkę jadar

 

Przed przystąpieniem do budowy ogrodzenia inwestorzy powinni zadbać o stworzenie dokładnego projektu. Należy dokładnie rozważyć, jaką wysokość będą miały poszczególne słupki i podmurówka, ile będzie przęseł i w jakiej odległości od siebie będą się znajdować. Niezwykle ważną kwestią przy tworzeniu takiego planu jest umiejscowienie bramy wjazdowej i furtki, które są jednymi z najważniejszych elementów ogrodzenia. Powinny być maksymalnie użytkowe dla domowników, a dodatkowo odpowiednio komponować się z estetyką ogrodzenia. Gdy każdy szczegół będzie rozpisany i odpowiednio zaplanowany, mała jest szansa, że cokolwiek będzie w stanie zaskoczyć wykonawców podczas prac.  

 

Wybór najlepszej furtki wejściowej

Podczas wyboru odpowiedniej furtki należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, które pomogą w podjęciu najlepszej decyzji. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany dany element. Niezwykle popularna jest furtka metalowa, którą często wybiera się właśnie do ogrodzeń wykonanych z pustaków betonowych. Na rynku znajdziemy bogaty wybór furtek wykonanych z tego materiału. Posiadają one rozmaite kolory, rozmiary, wzory czy wykończenia. Doskonale sprawdzą się zarówno dla miłośników minimalizmu, jak również dla zwolenników ozdobnych dodatków.  

Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest furtka ogrodzeniowa drewniana. Ten rodzaj świetnie sprawdzi się w przypadku zwolenników tradycyjnego stylu. Warto pamiętać, że drewniane furtki doskonale prezentują się w zestawieniu z naturalnym kamieniem.

Furtki ogrodzeniowe dzieli się zatem ze względu na ich wygląd i zastosowanie. Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnorodnych modeli, które różnią się właściwościami, budową oraz najważniejszymi funkcjami. Należą do nich przede wszystkim furtki ogrodzeniowe:

  • z siatki,
  • drewniane ramowe,
  • drewniane sztachetowe,
  • palisadowe,
  • ozdobne,
  • panelowe.

Wybierając odpowiednią furtkę, należy mieć również na uwadze jej rolę w codziennej komunikacji i funkcjonowaniu domu. Wejście na posesję powinno być przede wszystkim wygodne i bezpieczne dla domowników. Furtka ogrodzeniowa powinna być odpowiednio dobrana pod względem wizualnym do reszty ogrodzenia, ponieważ z pewnością stanie się wizytówką domu.  

 MG 0152 furtka        MG 3304 furtka  

 

Optymalne wymiary furtki wejściowej

W przypadku dopasowania odpowiednich wymiarów, na rynku są dostępne modele o różnorodnych parametrach, dzięki czemu furtkę można z powodzeniem dopasować do ogrodzenia każdego rodzaju. Optymalne wymiary furtki to 90×120 albo 90×150 cm, a także mierzące 1×1,5, 1×2 czy 1×2,5 metra. Przyjęło się, że swobodne przejście przez furtkę jest możliwe, gdy otwór wynosi co najmniej 90 cm. Konieczne jest jednak zamontowanie zawiasów, czy zamka, dlatego wymiar otworu najczęściej wynosi ok. 100 cm.  

Wysokość furtki powinna być natomiast odpowiednio dopasowana do wysokości ogrodzenia. Zestawienie najlepiej prezentuje się, gdy górna granica furtki przebiega na tej samej wysokości, co górna linia betonowego ogrodzenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami furtka powinna otwierać się do wewnątrz, czyli na teren posesji. Otwierana na chodnik mogłaby stanowić zagrożenie dla pieszych. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę płytę ogrodową i jej wysokość, aby furtka nie kolidowała z nią podczas otwierania. Wysokość klamki występuje najczęściej z możliwością swobodnej regulacji, by móc dostosować ją do potrzeb domowników. Warto również wziąć pod uwagę, że przy antykorozyjnych rozwiązaniach, furtka jest ocynkowana ogniowo i malowana proszkowo.  

 

Określ prawidłowy rozstaw słupków pod furtkę

Pamiętajmy, że oprócz bramy wjazdowej, furtka jest głównym elementem przydomowego ogrodzenia. Furtka do ogrodzenia betonowego jest najczęściej montowana ze słupków. Te natomiast są odpowiednio przystosowane do różnorodnych wysokości ogrodzeń. Podczas instalacji w wykopanych w ustalonej odległości dołkach ustawia się słupki. Aby odpowiednio dobrać ich rozstaw, należy mieć na uwadze szerokość zawiasów, czyli wymiary, który jest połową śruby regulacyjnej zawiasu, a także szczelinę pomiędzy słupkiem a skrzydłem furtki. Po prawidłowym zawiązaniu się betonu można śmiało stawiać kolejny pustak słupkowy.  

 MG 8928 furtka      Jak zaplanować furtkę jadar

 

Furtka przy bramie wjazdowej - czy to jest zawsze najlepsze rozwiązanie?

Popularnym rozwiązaniem jest umiejscowienie furtki obok bramy. Takie zestawienie doskonale sprawdza się przy wprowadzeniu automatyki. W takim przypadku kable instalacyjne do zasilania prowadzone są w jednym kierunku, co znacznie obniża koszty inwestycji. Przesuwna brama nie powinna jednak znaleźć się na furtki, ponieważ jej użytkowanie każdorazowo byłoby bardzo niewygodne.  

Przy konkretnym rodzaju ogrodzenia, wybór furtki jest znacznie prostszy. Nowoczesna furtka ogrodzeniowa doskonale sprawdzi się w przypadku betonowego ogrodzenia utrzymanego w futurystycznym lub minimalistycznym stylu. Kuta furtka o metalowych zdobieniach z pewnością będzie się pięknie prezentować w zestawieniu z prostym ogrodzeniem, dodając mu nieco oryginalności. 

 MG 0692 furtka        

 

 

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun