Ogrodzenie z betonu po 10 latach - prześledźmy typowe problemy eksploatacyjne

Betonowe płoty kiedyś były cechą charakterystyczną obszarów przemysłowych. Obecnie są jednymi z najczęściej wybieranych ogrodzeń, dlatego zdobią niemal każdą ulicę. Cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Pomimo wielu zalet, sprawiają niewielkie problemy eksploatacyjne. W poniższym artykule prześledziliśmy jakie.  

TIFF KATALOG POPRAWIONE 317 furtka

 

Ogrodzenia betonowe z pustaków gładkich - jakie sprawia problemy?

Beton jest trwałym materiałem, składającym się z cementu, środka wiążącego i kruszywa. Wraz z upływem lat niektóre procesy działają na niego destrukcyjnie. Ich konsekwencją są niewielkie problemy wynikające z eksploatacji ogrodzeń betonowych. Poniżej przedstawiono procesy odpowiedzialne za niszczenie materiału.

 

Zamarzanie i rozmarzanie betonu

Beton należy do porowatych materiałów, przez co mocno wchłania wodę. Ciecz uwięziona w porach, przy ujemnych temperaturach zamarza. Powoduje to jej rozszerzenie i niszczenie substancji wiążącej. Z kolei gdy temperatura na zewnątrz rośnie, roztopiona woda wpływa na kruszenie pustaków.  

 

Korozja betonowa

Wyróżnia się korozję ługującą, węglanową, siarczanową i chlorkową. Każda z nich negatywnie oddziałuje na betonowe ogrodzenie.

  • Korozja ługująca - pośrednio związana jest z dużą porowatością betonu. Polega na wymywaniu z materiału substancji rozpuszczalnych w wodzie. Ponosi winę za kruszenie się pustaków i nieestetyczne jasne zacieki na ogrodzeniach.
  • Korozja węglanowa - polega na wymywaniu z materiału węglanu wapnia. Skutkuje jasnymi plamami na ogrodzeniu pojawiającymi się po kilku latach użytkowania.
  • Korozja siarczanowa - powoduje pęcznienie betonu i odpowiada za jego kruszenie.
  • Korozja chlorkowa - powstaje za pośrednictwem soli do odladzania dróg. Jony chlorkowe wypełniają pory, a następnie je rozsadzają, powodując kruszenie materiału.

Pustaki ogrodzeniowe gładkie podlegają takim samym procesom, jakie oddziałują na beton. Przez pierwsze lata użytkowania nie generują żadnych problemów, następnie należy o nie odpowiednio zadbać. Najczęstsze problemy to: jasne plamy, uszkodzenia mechaniczne, np. pęknięcia i ubytki oraz wykwity roślinne porastające pustaki. Z każdą z tych trudności można sobie w łatwy sposób poradzić, a nawet im zapobiec za pomocą regularnej konserwacji ogrodzenia.

 

Bieżąca konserwacja ogrodzenia betonowego z pustaków gładkich

Ogrodzenie betonowe z pustaków gładkich powinno być na bieżąco konserwowane. Nie wolno dopuścić do sytuacji, gdy będzie ono w stanie do wymiany. Czynności zabezpieczające pustaki betonowe przed zniszczeniem  to: czyszczenie, impregnacja oraz malowanie.  

  MG 9071 popr           MG 8921 pustaki

 

Czyszczenie ogrodzenia z betonu

Pustaki betonowe gładkie powinny być regularnie myte. W innym przypadku zabrudzenia i nieestetyczne wykwity będą trudniejsze do usunięcia. Jak szybko umyć płot z betonu? W tym celu warto wyposażyć się w myjkę ciśnieniową lub szlaucha ogrodowego, drucianą szczotkę i specjalny preparat służący usuwaniu zacieków, pleśni i tłustych plam. Dzięki myjce ciśnieniowej dasz radę szybko opłukać ogrodzenie z pyłu i brudu. Przy pomocy szczotki drucianej usuniesz zaschniętą farbę, mech porastający bloczki, pleśń i wszelkie nieestetyczne plamy. W przypadku trudnych do usunięcia zanieczyszczeń warto wybrać specjalistyczny produkt przeznaczony do czyszczenia ogrodzeń betonowych.  

 

Zabezpieczenie betonowych bloczków

Po umyciu betonowego ogrodzenia warto je zabezpieczyć. Jeśli beton jest widocznie uszkodzony, ubytki można zaszpachlować. Niestety, nowe pęknięcia są najlepszym miejscem do ponownego rozwoju grzybów, pleśni i mchu.  

Kolejnym krokiem jest impregnacja. Wykonywana regularnie, sprawi, że eksploatacja płotu betonowego będzie bezproblemowa. Specjalnie dedykowany impregnat do ogrodzeń betonowych nanosi na materiał warstwę zabezpieczającą lub wnika w jego pory, zabezpieczając go przed zniszczeniem. Na rynku dostępny jest szereg tego typu produktów. Pozytywnie wpływają na stan fizyczny i estetyczny ogrodzeń betonowych.  

 impregnaty

Malowanie ogrodzenia betonowego

Odnowienie ogrodzenia betonowego warto zakończyć poprzez nałożenie na nie nowej warstwy farby. Dzięki temu bloczki będą wyglądały świeżo i estetycznie. W tym celu wybierz produkt przeznaczony do malowania powierzchni na zewnątrz. Po naniesieniu farba musi stworzyć elastyczną powłokę, w przeciwnym razie po krótkim czasie zacznie się łuszczyć. Co więcej, powinna być odporna na warunki atmosferyczne, takie jak działanie promieniowania UV, czy uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.  

 

jadar pustak ogrodzeniowy gladki.6 f

Co zrobić, gdy pustaki betonowe się kruszą?

Beton kruszy się na skutek wcześniej wymienionych procesów (uszkodzenia i działanie pogody). Jeśli nowe pęknięcia i szczeliny są mocno widoczne, w tych miejscach warto dokonać napraw. Decydując się na ten krok, niezbędna będzie druciana szczotka. Za jej pomocą można usunąć wszystkie luźne drobiny znajdujące się w szczelinach. Po wyczyszczeniu ubytków beton należy zwilżyć wodą, nałożyć na niego masę sczepną pędzlem, a następnie masę wyrównującą. Następnie należy poczekać do wyschnięcia. Pęknięcia mogą się pojawiać na skutek braku konserwacji płotu betonowego. Jeśli ogrodzenie uległo zniszczeniu, warto pomyśleć o jego remoncie.  

Do najczęstszych problemów eksploatacyjnych płotów betonowych należy kruszenie się bloków, wykwity, pleśń i nieestetyczne plamy. Chcąc uniknąć większych niedogodności, należy regularnie konserwować i odnawiać ogrodzenie. Częste mycie, impregnat do ogrodzenia betonowego oraz odpowiednia farba zmniejszają ubytki pustaków, a także gwarantują ich estetyczny wygląd.  

 

 

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun