Jak zrobić taras z kostki brukowej krok po kroku?

Zrobienie tarasu z kostki brukowej nie jest to tak trudnym zadaniem, jak może się to wydawać. Tym bardziej, jeśli mamy rozpisane krok po kroku, jak to zrobić. W tym artykule staramy się dokładnie wszystko wyjaśnić. 

jak zrobic taras z kostki brukowej krok po kroku

Pierwsze ważne pytanie: czy warto budować taras z kostki brukowej?

Kostka brukowa to materiał budowlany o niezwykle szerokim zastosowaniu. Nawierzchnie z niej zrobione prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie, a przede wszystkim są bardzo trwałe i łatwo utrzymać je w czystości. Kostka brukowa na tarasie to doskonałe rozwiązanie. Za pomocą tego wyjątkowo trwałego materiału, można z łatwością stworzyć taras, a nawet kilkupoziomowe, niezwykle estetyczne konstrukcje ze schodami, idealnie wpasowujące się w styl budynku.

Przy układaniu kostki na tarasie nie ma konieczności robienia wylewki ani innych konstrukcji wiążących taras z fundamentem budynku. Kostka jest układana bezpośrednio na gruncie, a co najważniejsze, nie ma konieczności przytwierdzania jej na stałe za pomocą kleju lub innych, trwale spajających materiałów. To jedna z największych zalet tego rozwiązania. Dużą zaletą jest brak potrzeby tworzenia specjalnych systemów odprowadzania wody. Lekki spadek na tarasie wystarczy, aby woda swobodnie z niego spływała.

Jak wybrać odpowiednie miejsce na taras?

Przy wybieraniu miejsca na taras należy pamiętać, że nie może on być położony na wilgotnym terenie, a zwłaszcza w niecce czy wgłębieniu. Podmokłe podłoże, do którego łatwo dociera woda, wpierw musi być dobrze osuszone. Układanie kostki tarasowej na wilgotnym terenie, to droga do nieestetycznych wybrzuszeń i innych deformacji. Jednak teren nie może być też zbyt suchy. Nadmiernie przesuszony grunt należy wzbogacić o warstwę urodzajną. Co ważne, nie mogą się w niej znajdować chwasty i korzenie.

Materiały i narzędzia niezbędne do wykonania tarasu z kostki brukowej

Jeśli chodzi o wybór kostki, na rynku mamy rozmaite jej rodzaje i kolory. Z łatwością można wybrać model, który idealnie będzie w naszym guście oraz w stylu domu i jego otoczenia. Należy pamiętać, że kostka na taras nie musi być taka gruba, jak ta na podjazd czy inne nawierzchnie intensywnie eksploatowane. Model o grubości od 4 do 6 cm będzie odpowiedni. Cienka kostka na taras doskonale zatem się sprawdzi.

Położenie kostki na tarasie wymaga użycia odpowiednich narzędzi, które ułatwią pracę. Zanim rozpoczniemy budowę tarasu, należy przygotować:

  • porządną łopatę
  • poziomicę
  • łatę brukarską
  • piłę do przycinania kostki
  • paliki do wytyczenia terenu
  • sznurek

Te wszystkie narzędzia będą potrzebne do wytyczenia i przygotowania terenu pod budowę tarasu z kostki. Niezbędna będzie również zagęszczarka. Urządzenia to zdecydowanie ułatwi odpowiednie podszykowanie podłoża. Doskonale je utwardzi i wyrówna. Kiedy prace ziemne dobiegną końca, można zacząć układanie tarasu. Podczas jego budowy niezastąpiony będzie gumowy młotek, który ułatwi odpowiednie osadzenie kostki we wcześniej przygotowanym gruncie.

Układanie kostki na tarasie krok po kroku

Jak napisaliśmy wyżej, układanie kostki na tarasie nie jest zbyt trudnym zadaniem. Jest jednak pracochłonne. Jest to proces wieloetapowy. Zatem jak ułożyć kostkę brukową na tarasie? Pierwszym punktem jest przygotowanie projektu tarasu. Można go stworzyć samodzielnie, ale znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie tego zadania fachowcom. Przygotowanie wizualizacji 3D z pewnością będzie niezwykle pomocne przy realizacji projektu i pozwoli na ładne rozplanowanie ułożenia kostki.

Kiedy projekt naszego tarasu jest już gotowy, czas na odpowiednie przygotowanie terenu. Na tym etapie uwzględniamy długość i szerokość tarasu. Pierwszym krokiem będzie wytyczenie obszaru, na którym ma on być położony. Robimy to za pomocą wcześniej przygotowanych palików. Należy nimi ogrodzić teren przeznaczony na taras, a następnie połączyć je za pomocą sznurka. Trzeba pamiętać, że obszar ten z każdej ze strony powinien mieć co najmniej po pół metra zapasu. W ten sposób mamy wyznaczony obszar, na którym powstanie nasza konstrukcja,

Po wytyczeniu obszaru przeznaczonego na taras rozpoczynamy prace ziemne.
W wyznaczonej strefie robimy około 30-40 cm wykop. Usuwamy ziemię, a w jej miejscu przygotowujemy podbudowę pod kostkę. To właściwy moment na zrobienie spadku. Dzięki temu na tarasie nie będzie gromadziła się woda. Kiedy mamy już odpowiednio pochyły teren w wykonanym zagłębieniu umieszczamy cienką warstwę piasku lub innego kruszywa. Za pomocą zagęszczarki zaczynamy jej ubijanie. Liczba zastosowanych warstw zależy od tego, jak wysoki taras planujemy. Jeśli ma to być taras z kostki na podwyższeniu, fundamenty z piasku układamy i zagęszczamy do momentu uzyskania pożądanej wysokości.

Kiedy podbudowa pod kostkę jest już gotowa, czas na kolejny krok, czyli wykonanie obramowania naszej konstrukcji, Obrzeża tarasu można wzmocnić na różne sposoby. Świetnie do tego celu sprawdzają się krawężniki, ale także wpijane w ziemię palisady czy oporniki. Każde z tych rozwiązań jest równie dobre, ale najatrakcyjniej prezentuje się taras z palikami. Po starannym ułożeniu obrzeży, zaczynamy układać kostkę. Prace zaczynamy od obrzeży ku środkowi, starając się zachować jednakowe odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami. Każdą kostkę mocno dobijamy gumowym młotkiem, tak, aby była solidnie osadzona w podłożu. Kiedy cała nawierzchnia jest już ułożona, wypełniamy szczeliny piaskiem lub specjalnym preparatem do spoinowania kostki. Tak przygotowaną konstrukcję ubijamy za pomocą zagęszczarki, zabezpieczonej gumową nakładką.

Zalety tarasu z kostki brukowej

Taras wykonany z kostki brukowej to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Bruk jest bowiem materiałem niezwykle odpornym na zmienne warunki atmosferyczne.
Z łatwością zniesie skrajnie wysokie i niskie temperatury. Wykazuje też wysoką odporność na promieniowanie słoneczne. Nie odbarwia się i nie traci swoich walorów. Poza tym jest wyjątkowo łatwy w utrzymaniu czystości. Wystarczy go od czasu do czasu pozamiatać i umyć wodą pod ciśnieniem. Nawierzchnia tarasu zrobiona z kostki jest twarda, stabilna i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Największą jednak zaletą takiej konstrukcji jest możliwość wykonania tarasu na jednym poziomie z progiem drzwi tarasowych, co może być trudne przy innych rozwiązaniach. Co więcej, kostka daje ogromne możliwości stworzenia niepowtarzalnych aranżacji tarasu. Betonowe donice oraz inne niebanalne dekoracje będą świetnym ich uzupełnieniem. Taras z kostki brukowej świetnie wpasowuje się
w nowoczesne budownictwo, ale będzie też harmonijnie współgrał z budynkiem zaprojektowanym w klasycznym stylu. Można go zbudować niemal wszędzie. Jeśli więc marzy Ci się taras na skarpie, kostka brukowa będzie idealnym materiałem do jego stworzenia.

Orientacyjne koszty budowy tarasu z kostki brukowej

Koszt wykonania tarasu z kostki brukowej jest uzależniony od wielu czynników.
Z pewnością zbudowanie dużej konstrukcji będzie wymagało znacznie większych nakładów finansowych niż stworzenie niewielkiego, przytulnego tarasu. Niewątpliwie na koszt jego zrobienia będzie miał też wpływ rodzaj zastosowanej kostki. Betonowa jest bowiem nieco tańsza od tej, wykonanej z naturalnego kamienia. Ceny kostki wahają się od 43zł/m2 do około 140zł/m2, co na pewno będzie miało wpływ na całkowity koszt wykonania inwestycji. Cena będzie też zależała od tego, czy samodzielnie ułożymy taras, czy skorzystamy z usług fachowców.

Czy budowa tarasu z kostki wymaga pozwolenia na budowę?

Polskie prawo budowlane jest dość zagmatwane i uznaje taras za rodzaj rozbudowy nieruchomości, Zgodnie z przepisami powinno się więc uzyskać pozwolenie na taką inwestycję. Teoretycznie jednak taras zrobiony z kostki nie jest konstrukcją stałą, połączoną z fundamentem domu, a jedynie utwardzeniem nawierzchni wokół niego, Co więcej, można go w dowolnej chwili rozebrać, co sprawia, że nie ma potrzeby występowania o pozwolenie na jego budowę. Profilaktycznie warto jednak odwiedzić urząd miasta i zgłosić fakt powstania takiego obiektu.

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun