Jakie są rodzaje umywalek do łazienki?

W naszym tekście znajdziesz podstawowe informacje na temat tego, jakie są rodzaje umywalek łazienkowych i które z nich warto wybrać. Liczymy, że wskazówki te będą dla Ciebie pomocne. Miłej lektury!

jakie sa rodzaje umywalek i jaka wybrac do lazienki

Jeśli chodzi o umywalki, to istnieje wiele klasyfikacji tego wyposażenia łazienkowego. Jednym z często stosowanych podziałów jest sposób montażu. W takiej sytuacji umywalki dzieli się na:

  • nadblatowe,
  • podblatowe,
  • wiszące,
  • meblowe.
  • stojące.

Czym charakteryzuje się każda z wyżej wymienionych kategorii?

Nablatowe

Umywalka nablatowa jest jednym z częściej stosowanych rozwiązań. Zyskuje ona na popularności szczególnie w ostatnich latach. Dlaczego tak jest?

Przede wszystkim za wyborem tego rozwiązania przemawiają niewielkie rozmiary. Pod umywalką nablatową można umieścić szafkę na środki czyszczące, detergenty itp. Taki stan rzeczy oznacza, że wariant nablatowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest mała powierzchnia do zagospodarowania.

Kolejną z zalet takiego rozwiązania jest różnorodność w zakresie wersji kolorystycznych oraz kształtów. Dostępne są między innymi umywalki nablatowe okrągłe (umywalka klasyczna – tzw. misa), prostokątne i owalne, a wielkość łazienki nie musi być już czynnikiem ograniczającym Twój wybór.

Podblatowe

Umywalka podblatowa jest – jak sama nazwa wskazuje – instalowana pod blatem szafki łazienkowej. Brzegi takiej umywalki (są to tzw. ranty) znajdują się wówczas pod powierzchnią blatu, a na widoku pozostaje główna część, tzn. misa.

Z korzystaniem z wersji podblatowych wiąże się wiele zalet. Przede wszystkim, tego typu umywalka wygląda nowocześnie. Z tego powodu jest ona przeznaczona dla tych, którzy preferują modernistyczny, minimalistyczny styl wnętrza.

To jeszcze nie koniec zalet, należy bowiem pamiętać, że wariant podblatowy to także cenne korzyści z punktu widzenia funkcjonalności. Taki wybór to m.in. łatwość podczas czyszczenia (wilgoć i brud osadzają się na misie, nie zaś jej brzegach).

Last but not least, umywalka podblatowa to także oszczędność miejsca. Ukrycie rantów pod blatem sprawia, że można zagospodarować blat szafki. Dodatkowa duża przestrzeń do wykorzystania w łazience to zaleta, które nie sposób przecenić.

Wiszące (umywalki ścienne)

Jeśli chodzi o umywalki wiszące, to są one montowane bezpośrednio na ścianie. Kluczowe jest tu zastosowanie wystarczająco wytrzymałej konstrukcji mocującej. O ile montaż umywalki wiszącej jest dość trudny w porównaniu z wcześniej wymienionymi wersjami, to nie sposób zaprzeczyć, że wariant wiszący także charakteryzuje się licznymi zaletami.

Przede wszystkim, umywalka wisząca to swobodny dostęp z trzech różnych stron. W zależności od rozmiarów tego elementu wyposażenia łazienkowego możemy osiągnąć dodatkowe korzyści. Przykładowo:

  • wąska umywalka to oszczędność miejsca, co z pewnością docenią posiadacze niewielkich łazienek,
  • umywalka wisząca wyposażona w szeroki blat daje takie możliwości jak na przykład rozmieszczenie kosmetyków, akcesoriów do higieny jamy ustnej itp.

Meblowe

Umywalki meblowe z szafką (w jeszcze większym stopniu niż zlew nablatowy lub podblatowy) są zintegrowane z szafkami podumywalkowymi. Co więcej, bardzo często tego typu wyposażenie jest sprzedawane w komplecie. W efekcie, nie musisz obawiać się, że wymiar umywalki nie będzie odpowiadał rozmiarom szafki.

Umywalka w wersji meblowej łączy w sobie wszystkie wcześniej wymienione zalety, tzn. elegancję, elegancki i nowoczesny design oraz duża przestrzeń do zagospodarowania (zarówno blat, jak i szafki).

Stojące

Designerskie łazienkowe umywalki stojące to rozwiązanie wyjątkowo solidne. Abstrahując od elegancji, ten typ ma jednak jedną podstawową słabość – brak dużej przestrzeni do zagospodarowania.

Taki stan rzeczy oznacza, że nie jest to idealna umywalka do małej łazienki. Z opcji tej korzysta się raczej w przypadku posiadania dużej łazienki z dwiema umywalkami.

Rodzaje umywalek ze względu na materiał

Innym z podziałów jest klasyfikacja ze względu na materiał. W takim przypadku dzieli się je na:

  • umywalki ceramiczne – tego typu rozwiązania mają cenne walory estetyczne oraz są dość tanie. Wygląd i budżetowy charakter to jedno, ale trzeba pamiętać także o słabościach ceramiki. Przede wszystkim, umywalki z niej wykonane są dość… toporne. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z faktu, że ceramice trudno nadaje się bardziej skomplikowane kształty. Last but not least, ślady i zarysowania na ceramice są właściwe niemożliwe do usunięcia,
  • umywalki betonowe – rozwiązanie odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie eleganckie,
  • umywalki z konglomeratów kamiennych – do głównych zalet tego wariantu należy wysoki poziom wytrzymałości na uszkodzenia (uderzenia, zarysowania itp.). Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione słabości. Umywalka wykonana z konglomeratu kamiennego oznacza konieczność regularnej konserwacji.

Jaką wybrać umywalkę do łazienki?

Podczas wyboru umywalki do łazienki do najbardziej problematycznych kwestii należą takie aspekty jak między innymi: materiał, z którego został wykonany ten element wyposażenia łazienkowego oraz sposób montażu. Taki stan rzeczy nie powinien nikogo zaskakiwać – to właśnie te aspekty w największej mierze przekładają się na komfort podczas codziennego użytkowania.

Decyzja w tym zakresie powinna być oczywiście uzależniona od indywidualnej sytuacji każdego z nas. Ogólnie rzecz biorąc zaleca się, by stosować umywalki:

  • nablatowe,
  • betonowe.

Dlaczego to właśnie te rodzaje umywalek są preferowane? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu.

Umywalka nablatowa czy wpuszczana?

Jednym z najważniejszych dylematów jest wybór pomiędzy umywalką nablatową oraz podblatową (wpuszczaną). Którą z nich wybrać? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wydaje się jednak, że lepszym rozwiązaniem są wersje nablatowe. Takie rozwiązanie oznacza bowiem więcej wolnego miejsca w szafce łazienkowej oraz na brzegach samej umywalki.

Z kolei umywalki wpuszczane – aczkolwiek eleganckie – oznaczają zarazem znacznie mniej przestrzeni do wykorzystania. Niewykorzystane pozostają wówczas blaty (ranty), a montaż podblatowy ogranicza przestrzeń także w szafce.

Jaki blat będzie najlepszy do umywalki?

Każdy z materiałów wykorzystywanych do wyprodukowania umywalki łazienkowej oznacza różne korzyści. Szczególnie godnym zainteresowania wariantem jest umywalka wykonana z betonu architektonicznego. Skąd wynika taki stan rzeczy?

Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Umywalki łazienkowe z betonu to rozwiązanie, która ma zalety typowe dla pozostałych materiałów (ceramika, kamień), a jednocześnie pozwala uniknąć pewnych słabości.

Decydując się na wariant betonowy, zyskujemy rozwiązanie eleganckie i stylowe, a zarazem charakteryzujące się wysokim poziomem wytrzymałości. Jednocześnie, powierzchnia z betonu nie sprawia trudności podczas codziennego czyszczenia. Opisywana kategoria produktów łazienkowych powinna sprawdzić się w przypadku wnętrz zarówno urządzonych według stylu klasycznego czy art déco, jak i łazienek nowoczesnych.

Dwie umywalki czy jedna?

Decydującym czynnikiem w tym zakresie jest oczywiście wielkość mieszkania. Jeśli dysponujesz dużą kuchnią oraz łazienką, nic nie stoi na przeszkodzie, by w Twoim domu znalazły się aż dwie umywalki. W takim przypadku masz znacznie szersze pole wyboru i nie musisz ograniczać się do jednego typu umywalki.

Podsumowanie

Czy istnieje idealna umywalka do łazienki? Jak już wiesz – nie. Ostateczny wybór w tym zakresie powinien zależeć między innymi od takich czynników jak: rozmiar łazienki oraz samej umywalki, styl, w jakim został wykonany ten element wyposażenia, materiał wykorzystany do produkcji oraz, w jaki dokonano montażu. Warto przy tym zauważyć, że – z uwagi na swoje liczne zalety – coraz większym zainteresowaniem cieszy się umywalka z betonu architektonicznego.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że różnorodność w zakresie wyposażenia łazienkowego jest ogromna. Oprócz kategorii opisanych w tekście wyróżnia się także m.in. umywalki półblatowe, asymetryczne, podwójne czy umywalki bez otworu na baterię.

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun