Kostka brukowa na schody - jak je zrobić i jaką kostkę wybrać

Schody z kostki brukowej mają swój niepowtarzalny urok. Ich konstrukcja zaskakuje trwałością, wytrzymałością i stabilnością. Jak zatem je ułożyć? Jaka kostka na schody będzie z perspektywy inwestora najlepszym rozwiązaniem? Na te i na wiele innych pytań odpowie niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!

kostka brukowa na schody

Kiedy i dlaczego zdecydować się na schody z kostki brukowej?

Kiedy wybrać kostkę brukową na schody? Jeśli marzą się nam eleganckie schody zewnętrzne, które łatwo utrzymać w czystości, to taka inwestycja będzie dobrym rozwiązaniem. Co więcej, kostka brukowa będzie się doskonale prezentować w każdych warunkach pogodowych i z łatwością zniesie oddziaływanie niskich temperatur.

Schody wejściowe z kostki brukowej mogą być umiejscowione zarówno przy wejściu domu, jak i na taras. Można je zbudować niezależnie od rodzaju podłoża, gdyż ich konstrukcja jest stabilna dzięki odpowiednio zaprojektowanej podbudowie. Kostka umożliwia też zbudowanie konstrukcji o bardzo zróżnicowanym kształcie. Można z niej zbudować wysokie schody wejściowe, w przypadku których ułożenie stopni będzie indywidualnie dopasowane do wymagań użytkownika.

Ile to wszystko kosztuje?

Zanim przystąpimy do prac przygotowawczych, powinniśmy oszacować wydatki z tytułu realizacji inwestycji. Jaki jest koszt robocizny wykonania schodów? Tutaj trzeba uwzględnić to, jak rozliczają ją wykonawcy. Z reguły inwestor płaci za każdy metr bieżący stopnia. Koszt wykonania inwestycji będzie zależał również od tego:

  • czy w ramach inwestycji wykonane zostaną spoczniki,
  • czy wraz ze schodami zlecimy wykonanie balustrad,
  • jaka będzie powierzchnia każdego stopnia,
  • z ilu stopni będą wykonane schody.

Łączny koszt wykonania schodów brukowych  za każdy metr kwadratowy   będzie wynosił od 80 do 160 złotych.

Jeśli chcemy wiedzieć, ile kosztują schody z kostki brukowej, musimy również uwzględnić cenę samego budulca. Warto sprawdzić, ile kosztuje dobrej jakości kostka brukowa od Jadar, gdyż jest to sprawdzony producent i dostawca tego typu wyrobów.

Rozpoczynamy pracę, czyli jak przygotować się do realizacji inwestycji?

Wiemy już, jakie są zalety schodów z kostki brukowej. Wiemy też, ile mniej więcej będzie to wszystko kosztować. Zanim przystąpimy do prac, należy zapoznać się z kilkoma istotnymi wskazówkami, o których trzeba pamiętać podczas układania schodów.

  1. Układanie schodów z kostki brukowej należy rozpocząć od obliczenia liczby stopni. Wysokość schodów płaskich to około 10 cm, a w przypadku wysokich schodów zewnętrznych może ona dochodzić nawet do 15 cm. Warto pamiętać, aby dobrać wysokość schodów do rozmiaru kostki. Dzięki temu docinanie kostki brukowej nie będzie konieczne.
  2. W jednym biegu schodów nie powinno być więcej niż 17 stopni. Jeśli jednak chcemy mieć wygodne schody tarasowe, powinniśmy zaprojektować je tak, aby liczba stopni nie była większa niż 10. Zadbajmy również o to, aby była ona nieparzysta.
  3. Wygodne schody do domu jednorodzinnego powinny mieć ściśle określoną głębokość. Zaleca się, nie była ona mniejsza niż 40 - 50 cm. Dzięki temu możemy sobie zapewnić komfort w trakcie stawiania stóp.
  4. Optymalna szerokość schodów to 1 metr. Jeśli chcemy mieć np. eleganckie, półokrągłe schody, to ich szerokość może być nieco większa. Musi być ona na tyle duża, aby dwie osoby mogły się na nich spokojnie wyminąć.
  5. Schody z kostki powinny być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też praktyczne. Dlatego zaleca się, aby do ich produkcji użyto kostek odpornych na ścieranie oraz mróz. Dzięki temu nasze nowe schody będą służyć nam przez długie lata. A jeśli to możliwe, dobierzmy płytki tak, aby brzegi schodów z kostki brukowej miały właściwości antypoślizgowe.
  6. Na koniec nie zapominajmy o zachowaniu niewielkiego spadku. Projektując np. schody w ogrodzie na skarpie, zadbajmy o to, aby jego wartość oscylowała w granicach ok. 0,5 - 1 proc. Dzięki temu woda będzie swobodnie spływać z ich powierzchni.

kostka brukowa na schody 2

Jak zbudować schody z kostki brukowej?

Jeśli zastanawiacie się, jak zbudować schody z kostki brukowej krok po kroku, to koniecznie przeczytajcie poniższy poradnik. Znajdziecie w nim wszystkie najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych etapów budowy.

  1. Zaczynamy od projektu.

Każda budowa schodów z kostki brukowej powinna rozpocząć się od projektu. Naszym celem jest nie tylko ustalenie tego, jak powinien wyglądać kolor albo wzór schodów. W projekcie należy również ustalić to, jaka będzie głębokość stopnia schodów, ich wysokość, a także jaki spad będzie w tych warunkach najkorzystniejszy. Projektowanie schodów należy realizować równolegle z planowaniem kosztów, dzięki czemu w każdej chwili można nanieść wymagane poprawki, optymalizując w ten sposób ponoszone koszty.

  1. Wyznaczanie terenu

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie terenu pod budowę, uwzględniając rzecz jasna wszystkie wymogi projektowe. Planowanie w terenie warto rozpocząć od wbicia solidnych palików, dzięki którym określimy miejsce, od którego należy rozpocząć realizację wszystkich niezbędnych prac. Na tym etapie warto też zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne narzędzia brukarskie, aby prace były wykonywane sprawnie, płynnie i z zachowaniem odpowiedniej precyzji.

  1. Przygotowywanie terenu

Teren pod inwestycję należy właściwie przygotować. Zanim przystąpimy do układania schodów, należy usunąć część ziemi, tak aby uzyskane korytko miało około 25 cm głębokości. Tyle właśnie ma solidna podbudowa, która musi przenieść zarówno ciężar kostki, jak i przechodzących po niej osób. Wspomniana podbudowa może być wykonana z mieszanki piaskowo-cementowej albo betonu oraz podsypki pod kostkę. Ten drugi wariant sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia ze słabym gruntem.

  1. Przygotowanie brzegów dla konstrukcji schodów

Gdy już mamy za sobą przygotowanie terenu pod schody, powinniśmy osadzić elementy brzegowe. To najczęściej specjalne obrzeża lub palisady. Dzięki temu całość będzie stabilnie trzymać się w miejscu. Jeśli zastanawiacie się, czym obłożyć schody zewnętrzne możecie do tego celu użyć kostki granitowej, gotowych obrzeży lub kostki brukowej, z której zostaną wykonane schody.

Należy pamiętać, aby osadzenie brzegów miało miejsce na zaprawie murarskiej lub wylewce betonowej. Dzięki temu całość jest stabilna. Z tego powodu nie należy ich układać bezpośrednio w gruncie, który na skutek obciążenia może się odkształcać.

  1. Układanie schodów - najważniejszy etap inwestycji

Na tym etapie prac należy zachować szczególną ostrożność. Najważniejsze zasady podczas budowania to:

  • konieczność precyzyjnego wyłożenia krawędzi stopni,
  • używanie gumowego młotka do dobijania kostek,
  • konieczność realizacji prac zgodnie z projektem.

Gdy mamy ułożony pierwszy schodek przed domem, przystępujemy do montażu kolejnego. Jeśli nie mamy przy sobie gumowego młotka, możemy skorzystać z tradycyjnego narzędzia. Musimy jednak pamiętać, aby w tym przypadku dobijać kostkę przez deskę, aby ochronić ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i zanieczyszczeniami.

  1. Fugowanie i zabezpieczanie szczelin pomiędzy kostkami

Na koniec pamiętajmy o kilkukrotnym fugowaniu szczelin pomiędzy kostkami. Jest to konieczne dla zachowania integralności całej struktury. Najlepiej użyć do tego celu drobnego piasku kwarcowego, który dokładnie wypełni wszystkie szczeliny. Co więcej, jest on czysty i pozbawiony jakichkolwiek pozostałości biologicznych. Tym samym nie będą w nim wyrastać niepożądane rośliny.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kostki wybierzemy, niezbędna będzie odpowiednia pielęgnacja i gruntowna konserwacja schodów z kostki brukowej. Do tego celu warto wykorzystać gotowe środki impregnacyjne, które należy powoli, a zarazem dokładnie rozprowadzić po powierzchni schodów. Dzięki temu zachowają one swą integralność przez długie lata.

Reasumując, budowa schodów z kostki brukowej może i jest czasochłonna, ale w ten sposób zyskujemy trwałe i wytrzymałe rozwiązanie, które dodatkowo będzie się doskonale prezentować w każdych warunkach. 

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun